Faktury elektroniczne, zwane także e-fakturami, to dokumenty wystawiane i przesyłane w formie cyfrowej, zgodnie z ustaloną procedurą. Narzędziem, które w Polsce umożliwia korzystanie z nich, jest Krajowy System e-Faktur (KSeF). Warto dowiedzieć się więcej o tym, czym dokładnie jest oraz jakie korzyści wynikają z używania go na co dzień – tym bardziej, że już od 2024 roku stanie się to obowiązkowe dla przedsiębiorców, czynnych płatników VAT.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest Krajowy System e-Faktur,
  • dlaczego warto przejść na faktury ustrukturyzowane,
  • jakie korzyści wynikają z integracji KSeF z systemem Comarch.

System KSeF – co to jest?

Krajowy System e-Faktur to ogólnopolska platforma umożliwiająca bezpieczną i szybką wymianę faktur elektronicznych między firmami, a także z organami administracji publicznej. Wszystkie obsługiwane przez nią transakcje są przeprowadzane w sposób zgodny z przepisami prawa, co oznacza, że faktury wystawione za pośrednictwem KSeF są ważne prawnie.

Co ważne, już od 2024 roku moc prawną będą miały wyłącznie faktury ustrukturyzowane przesłane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur. To decyzja rządu, która ma na celu ukrócenie rozwoju szarej strefy i wyłudzania VAT. Nie traktuj jednak konieczności korzystania z aplikacji KSeF jak przykrego obowiązku.

Faktury ustrukturyzowane – największe zalety

Benefity korzystania z e-faktur KSeF są bardzo duże. System pozwala na zaoszczędzenie czasu i zmniejszenie kosztów związanych z tradycyjnymi metodami wystawiania faktur. Elektroniczne wersje są wysyłane i odbierane w czasie rzeczywistym, co eliminuje potrzebę drukowania, wysyłania pocztą i przetwarzania papierowych dokumentów.

Co ważne dla wielu przedsiębiorców, Krajowy System e-Faktur daje możliwość sprawnego przesyłania faktur do organów administracji publicznej. Korzystanie z KSeF maksymalnie upraszcza spełnienie wszystkich związanych z tym procesem wymagań formalnych.

KSeF – integracja z systemem Comarch. Dlaczego warto?

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur niesie za sobą wiele korzyści. Jednak zyskasz jeszcze więcej, decydując się na używanie Comarch EDI – zaawansowanego narzędzia w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa), ułatwiającego obsługę KSeF.

Benefity, które zyskujesz dzięki Comarch EDI, to:

  • oparcie komunikacji z KSeF o rozwiązania EDI – rozwinięte, ustabilizowane i gotowe obsłużyć gwałtowne wzrosty transmisji rozwiązanie,
  • dopasowanie parametrów technicznych wprowadzanej faktury do wymogów KSeF,
  • automatyczne ponawianie transmisji w przypadku zastojów po stronie KSeF,
  • regularne monitorowanie zmian wydajności KSeF i reagowanie na nie,
  • dostępność help-desk Comarch dla klientów,
  • dodatkowe usługi, takie jak śledzenie bieżącego statusu faktury, walidacji biznesowych czy strumieniowania faktur przychodzących do wielu systemów wewnętrznych.

Nie warto zwlekać z dołączeniem do KSeF – od kiedy zaczniesz korzystać z faktur ustrukturyzowanych, księgowość w Twojej firmie wejdzie na wyższy poziom! Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź KSeF pytania i odpowiedzi na stronie Comarch.