Macie Państwo przed sobą zakup odkurzacza? W poniższym wpisie znajdą Państwo informacje, na co zwrócić uwagę kupując nowoczesny odkurzacz? Jakie rodzaje sprzętu można wyróżnić oraz które modele są szczególnie polecane?

Na co zwrócić uwagę kupując nowoczesny odkurzacz?

Decydując się na zakup sprzętu warto zwrócić uwagę przez Państwo na takie aspekty jak:

  • regulacja mocy ssania,
  • zaawansowany system filtracji,
  • waga sprzętu,
  • moc odkurzacza,
  • automatyczne zwijanie.

Na rynku mogą znaleźć tani odkurzacz za kilkaset złotych, ale i taki za kilka tysięcy. Część z modeli posiada wskaźnik zapełnienia worka, dzięki czemu na bieżąco można kontrolować poziom jego zabrudzenia.

Niezwykle ważne może okazać się dla Państwa, aby wybrać cichy odkurzacz. Może być to istotne np. w przypadku, gdy mają Państwo małe dzieci, których nie chcecie zbudzić w trakcie dnia.

Ważne, aby wybrali Państwo lekki odkurzacz, który bez problemu będzie można przenosić lub prowadzić w zależności od rodzaju. Warto w parametrach sprawdzić zasięg odkurzania zarówno jeżeli chodzi o odkurzacze bezprzewodowe, jak i na te z klasycznym kablem. Te przewodowe mają w większości funkcję automatycznego zwijania.

Część modeli ma czytelny wyświetlacz led.

Odkurzacz workowy vs odkurzacz bezworkowy – najważniejsze cechy

W wyborach Państwa liczą się również wnętrza odkurzacza. Dokładnie mowa o tym, czy sprzęt sprzątający zawiera worek, czy nie. Dobry odkurzacz workowy, to taki w którym drobiny kurzu nie unoszą się w powietrzu, ale wszystko jest szczelnie zabezpieczone.

Różna jest mechanika działania obydwu rodzajów odkurzaczy. W odkurzaczach workowych zabrudzone powietrze trafia ze szczotki przez wąż do wnętrza odkurzacza. Kolejno wpływa przez worek wykonany z materiału. Co ważne przepuszcza on powietrze, ale zatrzymuje zanieczyszczenia. Ważne jest, aby po kilku odkurzaniach wymienili Państwo worek na nowy.

Mechanizm działania sprzętu bezworkowego może okazać się bardziej skomplikowany. Wykorzystywany jest tak zwany proces separacji cyklonowej. Proces ten zachodzi dzięki szybkiemu przepływowi powietrza, grawitacji oraz siły odśrodkowej. Dzięki wirującemu powietrzu z dużą prędkością dochodzi do poruszenia w stożkowym pojemniku i formuje się cyklon. Pęd powietrza rozpoczyna się na górze pojemnika i kierowany jest w dół. Kolejnym krokiem jest, gdy powietrze wylatuje z powrotem do góry przez środek wiru. W przypadku zanieczyszczeń spadają na dół cylindra. W takich przypadkach brudne powietrze jest oczyszczane. Model bezworkowy będzie zazwyczaj droższym rozwiązaniem, ale dla wielu bardziej praktycznym.

Czy odkurzacz to tylko sprzęt do odkurzania dywanów?

Z pewnością można stwierdzić, że nowoczesny odkurzacz to bezprzewodowy odkurzacz ręczny, który dotrze nawet do trudno dostępnych miejsc w domu. Sprzęt posłuży Państwu nie tylko do sprzątania dywanów, ale i twardych podłóg z różnego rodzaju powierzchni. W tym przypadku niezwykle ważna jest kompaktowa konstrukcja, która zapewni sprzątanie w trudno dostępnych miejscach.

Co do czyszczenia dywanów, często dołączane są specjalne końcówki ułatwiające sprzątanie. Dobrze sprawdzi się również ergonomiczny uchwyt.

Prócz tego, że odkurzacz sprząta dywan, na rynku dostępne są również odkurzacze piorące.

Czym jest filtr HEPA?

Filtr klasy HEPA (czyli High Efficiency Particulate Air filter) wykonany jest w dużej części ze szkła spiekanego, a dokładniej z kompozytu poliestrowo-szklanego. Jest on zbudowany z trzech warstw. Jedna jest odpowiedzialna za zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów. Kolejne warstwy są łączone ze sobą dzięki specjalnym żywicom.

Filtry HEPA mają działanie mechaniczne. Przez to mogą nie poradzić sobie np. aby usunąć gazy i dym np. dym z papierosów. Doskonale radzą sobie za to z takimi zanieczyszczeniami jak np. pyły, roztocza, bakterie, kurz, grzyby, jak również wirusy.

Filtry HEPA mogą być zmywalne lub niezmywalne. Jest to bogate wyposażenie w lepszej klasy urządzeniach.

Ranking odkurzaczy – jakie modele wyróżniamy?

Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli odkurzaczy, że warto zasięgnąć opinii w rankingach sprzętów oraz w filmach jak test odkurzaczy.

Wśród popularnych marek znajduje się m.in. Dyson. Odkurzacze Dyson to mocne odkurzacze, które mają prostą konstrukcję, dzięki czemu obsługa jest niesamowicie intuicyjna. Niezawodny odkurzacz ma szybkie ładowanie. Dodatkowo uchwyty do powieszenia to również stacja ładująca. Dzięki temu najlepsze odkurzacze są zawsze gotowe do pracy. W przypadku modeli stojących bateria jest bardzo łatwa do wyjęcia, aby została podpięta do ładowarki. Warto zwrócić uwagę na ssawkę szczelinową oraz większą moc ssania zapisaną w parametrach. Gwarantuje to dokładne odkurzanie.

Wysoko w rankingu znajdą Państwo odkurzacz philips, czy odkurzacz zelmer. Te marki już od lat oceniane są jako dobry odkurzacz. Klienci decydują się również często na miele odkurzacz pionowy. Jako dobrze wyposażony odkurzacz wskazywany jest również roborock s7.

Ranking odkurzaczy workowych i bezworkowych jest aktualizowany często z miesiąca na miesiąc?

Jakie cechy dla Państwa powinien mieć odkurzacz doskonały?