Rower górski (MTB) to jeden z najczęściej kupowanych w Polsce rowerów. Modele górskie są z założenia przeznaczone do jazdy wyczynowej i używane przez sportowców. Co ciekawe, są one również na tyle uniwersalne, że korzystają z nich też amatorzy jazdy rowerowej, którzy po prostu dobrze się na nich czują. Jakie cechy mają rowery MTB? Jak prawidłowo dbać o rower? Podpowiadamy poniżej!

  1. Rowery MTB – co warto o nich wiedzieć?
  2. Czym się kierować podczas zakupu roweru górskiego?
  3. Dbanie o rower – na czym polega podstawowa konserwacja?

W przypadku kupna jakościowego roweru MTB nie warto zwracać uwagi wyłącznie na producenta sprzętu i cenę.

Rowery MTB – co warto o nich wiedzieć?

Rowery MTB (dostępne np. tutaj: https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb) to dość zróżnicowany sprzęt zarówno pod względem cenowym, jak i pod względem technicznym. W sklepach znajdziemy obecnie stosunkowo tanie rowery górskie do codziennego użytku, do wygodnego jeżdżenia w różnych warunkach (modele rekreacyjne) i markowe, profesjonalne rowery MTB do tzw. zadań specjalnych oraz agresywnej jazdy wyczynowej.
Rowery MTB cechuje solidna i w miarę lekka konstrukcja, koła o średnicy 26 do 29 cali, gruba, szeroka opona z głębokim bieżnikiem, lekko opadająca górna część ramy, nisko osadzona, prosta kierownica, dobre hamulce i duża liczba przerzutek (nawet 32!), które pomagają pokonywać strome odcinki tras. Są to pojazdy zwrotne, łatwo wchodzące w nawet najtrudniejsze zakręty, co jest rzeczą niezbędną podczas górskiej jazdy terenowej. Dodatkowo odpowiednia amortyzacja pozwala komfortowo pokonywać przeszkody i bez problemów kontrolować te rowery na wyboistych drogach.

Czym się kierować podczas zakupu roweru górskiego?

Chcesz kupić rower górski, ale nie jesteś pewien, na co zwracać uwagę podczas zakupu? Najważniejsze są parametry techniczne decydujące o funkcjonalności roweru. W ofercie sklepowej znajdują się klasyczne rowery MTB oraz modele downhillowe, XC i enduro. Warto wybrać odpowiedni typ ramy, ponieważ dostępne są modele damskie (https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/przeznaczenie_damski) oraz modele męskie (https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/przeznaczenie_meski). Rowery mogą być wykonane z różnego rodzaju materiału. Najlżejsze są pojazdy karbonowe i aluminiowe. Warto także mieć na uwadze, że opisywane rowery górskie występują w różnych rozmiarach ramy i kół. Wielkości te powinny być dostosowane do wzrostu użytkownika. Sprawdź też rodzaj amortyzacji, która jest bardzo potrzebna podczas jazdy terenowej. Innym ważnym aspektem jest ilość biegów i przerzutek.

Dbanie o rower – na czym polega podstawowa konserwacja?

Nie jest tajemnicą, że z czasem każdy rower się zużywa – to całkowicie normalne. Co jakiś czas wymianie podlegają jego części eksploatacyjne, jak opony, łańcuch, czy okładziny hamulcowe. Oprócz tego przytrafiają się nam różne niespodziewane usterki, którymi zazwyczaj zajmuje się serwis. Z kolei do nas należy podstawowa konserwacja jednośladu, czyli mycie oraz smarowanie łańcucha.
W sklepach można znaleźć wysokiej jakości chemię rowerową i specjalne gąbki oraz szczotki do mycia rowerów. Jakość czyszczenia takimi preparatami stoi na bardzo wysokim poziomie. Wystarczające do umycia roweru będą też gąbka, szmatka, jakaś szczotka oraz płyn do mycia naczyń. Z kolei profesjonalne preparaty sprawdzą się bardzo dobrze w przypadku odtłuszczania brudnego łańcucha. Podczas konserwacji przyda się również smar do łańcucha. Wraz z pompowaniem kół i myciem roweru, okresowe smarowanie łańcucha jest najczęściej wykonywaną czynnością wokół roweru, którą każdy rowerzysta dbający o swój jednoślad powinien wykonywać.