Jednym z głównych tematów, które przewijają się w dyskusji publicznej jest wybudowanie na terenie Polski reaktorów jądrowych. Temat ten w ostatnim czasie stał się bardzo popularny. Wszystko za sprawą gwałtownie rosnących cen energii oraz ustaleń w ramach traktatów w Unii Europejskiej. Rosnące ceny energii są jedną z głównych przyczyn hiperinflacji, z którą mamy do czynienia od kilkunastu już miesięcy. Natomiast sytuacja ta raczej szybko się nie zmieni. Przyjmowane przez Unię Europejską założenia dotyczące ograniczenia emisji CO2 mogą pogłębić problemy polskiej energetyki, która w dużej mierze oparta jest o węgiel. I właśnie w tym miejscu do gry może wejść atom. W dniu dzisiejszym na konferencji prasowej przedstawiono wstępne ustalenia odnośnie budowy małych reaktorów jądrowych.

Lista 7 lokalizacji

Listę wstępnych lokalizacji mały reaktorów jądrowych podał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Z informacji podanych podczas spotkania z prasą wynika, że jak na razie zostały przeprowadzone jedynie wstępne badania. Potrzeba jeszcze przynajmniej 2 lat na przeprowadzenie dokładnych analiz geofizycznych. Dodatkowo należy także zadbać o dialog społeczny. Wynika z tego, że droga do rozpoczęcia właściwych prac jest jeszcze dość daleka. Jednakże już dzisiaj można zapoznać się ze wstępnym rozmieszczeniem inwestycji proponowanym przez koncern. Warto mieć na uwadze, że budowa takiego reaktora będzie zapewne niezwykle korzystna gospodarczo dla lokalnej społeczności. Jeśli zaś chodzi o lokalizacje to są to: Ostrołęka, Włocławek, okolice Warszawy, Dąbrowa Górnicza, Stawy Monowskie, Kraków, Tarnobrzeg-Stalowa Wola. Natomiast na tym nie koniec. Prezes PKN Orlen zapewnił, że do końca roku koncern przedstawi 20 lokalizacji.

Premier o oszczędnościach

Podczas dzisiejszej konferencji głos w temacie reaktorów jądrowych zabrał także premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że każdy pojedynczy reaktor SMR to ogromne oszczędności dla Skarbu Państwa. Jak wyliczył średnio można będzie zaoszczędzić nawet 200 mln euro rocznie na emisji CO2. I to dzięki tylko jednemu reaktorowi. Biorąc pod uwagę ich ilość oraz czas przez jaki mogą być eksploatowane, mowa o ogromnych pieniądzach. Wszystko wskazuje na to, że nowe rozwiązania energetyczne to nie tylko niezależność od Rosji, ale także ogromny zysk ekonomiczny.