Część świata, w której leży Polska, od września do kwietnia, a ostatnio nawet dłużej nie pozwala na łatwe utrzymanie komfortowych warunków termicznych we wnętrzach. Jest to widoczne szczególnie w zimne, wietrzne i wilgotne dni, kiedy ze wnętrz znika przyjemne ciepło w zastraszającym tempie. Oczywiście nie będzie to widoczne w każdym budynku mieszkalnym czy użyteczności publicznej lub pracowniczym, ale w tych, które nie zostały dostatecznie solidnie docieplone.

Budynki stare i nowe

Widok rusztowań przy starych blokach oraz prywatnych budynkach mieszkalnych nie jest dziś niczym dziwnym. Już od wielu lat bowiem trwa na dobre modernizacja termiczna starszych budynków jedno i wielorodzinnych. Budownictwo nowe natomiast nie cierpi już na braki w dociepleniach, ponieważ tego typu dodatkowe wyposażenie budynków jest obecnie wpisywane w sam projekt.

Dom ciepły – oszczędność w utrzymaniu

Dom w pełni nowoczesny charakteryzuje się znacznie niższymi startami ciepła od budynków wznoszonych jeszcze kilkanaście lat temu, a które nie przeszły termomodernizacji. Ocieplenie ścian, przegród oraz poddaszy niweluje straty ciepła do akceptowalnego poziomu, a gdy jeszcze dodane zostaną do tego nowoczesne okna i drzwi, dom stanie się oszczędniejszy w utrzymaniu.

Wydatek na termomodernizację starego budynku jest dosyć wysoki, ale nie można zapominać, że państwo polskie wspomaga właścicieli takich domostw. Warto skorzystać z programów modernizacyjnych, jak np. „Czyste powietrze” i zacząć mieszkać w ciepłych wnętrzach bez wydawania na ogrzewanie horrendalnych kwot.

Już docieplenie ścian przekłada się na ok. dwudziestoprocentowe obniżenie kosztów ogrzewania, a docieplenie dachu dodaje do tego kolejne dziesięć procent. Zważywszy na galopujące ceny surowców energetycznych właściciele domów, którzy zdążyli przeprowadzić modernizację przed zawirowaniami geopolitycznymi, już mogą cieszyć się z wyraźnych oszczędności na ogrzewaniu. Jednakże nie wolno zapominać, że ceny wprawdzie mogą się ustabilizować, to w ogólnym zarysie ekonomicznym inflacja występuje zawsze. To oznacza, że każda inwestycja w obniżanie kosztów ogrzewania, a tym bardziej ze wsparciem państwa, zawsze zwróci się bardzo szybko, a przy tym pozostawi po sobie zwiększony komfort życia.

Wydajność systemów dociepleniowych

Wydajne systemy dociepleń, czyli właściwy dobór materiału dociepleniowego do budynku oraz miejsca jest podstawą. Planowanie budowy domu lub jego termomodernizacji powinno więc przebiegać przede wszystkim na wyborze odpowiedniej firmy budowlanej. Wyspecjalizowana ekipa dociepleniowa nie tylko upora się bez problemu z wykonawstwem robót, ale również pomoże w wyborze optymalnego materiału dociepleniowego. Najczęściej będzie to styropian i/lub wełna mineralna, ale w niektórych sytuacjach bardziej adekwatne może się okazać wykonanie natrysku pianką poliuretanową, np. na problematycznym dla ułożenia odpowiedniej warstwy wełny poddaszu.

Styropian niewątpliwie króluje na budowach, a zwłaszcza przy docieplaniu ścian. Ma na to wpływ i atrakcyjna cena i łatwość montażu. Trzeba jednak pamiętać, że dostępność cenowa jest uzależniona w dużej mierze od ceny ropy naftowej na rynkach. Wełna mineralna jest bardziej uniwersalna, ale droższa w produkcji, a więc i zakupie. Można ją nakładać na ściany, ale także użyć do docieplenia wiekowego poddasza.

Jednocześnie warto wiedzieć, że wynajęcie ekipy budowlanej do dociepleń będzie się wiązało zarówno z optymalnym wyborem, jak i nałożeniem pełnego systemu dociepleniowego. Taki system będzie się składał z jednego z materiałów izolacyjnych, siatki zbrojeniowej, odpowiednich klejów i ewentualnie kołków, a także z cienkiej warstwy nowoczesnego tynku ozdobnego. Taki system wykonany przez rzetelną firmę jest przy tym zarówno skuteczny, jak i objęty czasową gwarancją, a to jest niezwykle istotne dla komfortu właścicieli budynku.

Korzyści z termoizolacji

Korzyści powstałe po wykonaniu solidnego docieplenia budynku nowego lub starego są oczywiście miarodajne finansowo, ale nie tylko. Jest to przede wszystkim komfort życia w ciepłych pomieszczeniach w chłodne dni roku, a także znacznie zmniejszona ilość emisji gazów cieplarnianych. Ponadto trzeba wiedzieć, że termoizolacja nie dotycz jedynie obniżania strat ciepła, ale i działa w odwrotną stronę. Podczas upałów dobrze zaizolowany dom nie wymaga dużej energii do schładzania wnętrz. A na koniec warto wspomnieć, że dom po termomodernizacji znacznie podnosi swoją wartość rynkową.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać