Donald Trump, były prezydent USA, okazał się triumfatorem w prawyborach Partii Republikańskiej przeprowadzonych w stanie Iowa. Po przeliczeniu niemal wszystkich głosów, Trump może pochwalić się 51-procentowym poparciem wyborców. Tuż za nim, z wynikiem przekraczającym 21 procent, uplasował się gubernator Florydy, Ron DeSantis. Prawybory w Iowa to znaczące wydarzenie, które inauguruje serię głosowań mających na celu wyłonienie kandydata tej partii na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Następne prawybory odbędą się za tydzień w stanie New Hampshire.

Analiza ponad 95 procent oddanych głosów jasno pokazała, że Donald Trump wyprzedza swoich rywali, zdobywając aż 51 procent poparcia. Jest to wynik zgodny z przewidywaniami sondaży przedwyborczych.

Drugie miejsce na podium prawyborów zajął Ron DeSantis, który zakończył rywalizację z wynikiem 21.2 procent. Pomimo pewnych trudności w ostatnich tygodniach jego kampanii, DeSantisowi udało się pokonać byłą gubernator Karoliny Południowej, Nikki Haley, która zdobyła 19.1 procent głosów.

Niezależny przedsiębiorca Vivek Ramaswamy zdobył czwarte miejsce z wynikiem około 7,7 procent poparcia.

Za tydzień oczekiwane są kolejne prawybory, które odbędą się w New Hampshire. Aktualne sondaże wskazują na przewagę Trumpa nad konkurencją także w tym stanie, choć nie jest ona tak wyraźna jak w Iowa. Były prezydent może liczyć tam na poparcie na poziomie ponad 43 procent, podczas gdy Nikki Haley ma szansę na zdobycie około 30 procent głosów.