Szwajcarska administracja potwierdziła swoją gotowość do przeprowadzenia międzynarodowej konferencji pokojowej skupionej na problematyce Ukrainy. Propozycję takiego spotkania zgłosił Wołodymyr Zełenski, ukraiński prezydent. Wyraził on nie tylko chęć zaangażowania Chin w procesie pokojowych rozmów, ale i pragnienie aktywnego udziału tego kraju w propozycji pokoju zaproponowanej przez Ukraińców. Zełenski jednak podkreślił, że realizacja tych życzeń nie jest w pełni zależna od strony ukraińskiej.

W ostatni poniedziałek prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, miał okazję porozmawiać osobiście z prezydent Szwajcarii, Violą Amherd. Spotkanie miało miejsce w Bernie.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu, Zełenski opowiedział o planowanej konferencji pokojowej, której celem jest znalezienie rozwiązania kwestii agresji Rosji. Podkreślił otwartość Ukrainy na udział w konferencji wszystkich krajów, które respektują jej suwerenność i integralność terytorialną.

Ukraiński prezydent wyraził również swoje pragnienie, aby na konferencji obecne były kraje tzw. globalnego Południa. Dla Ukrainy istotne jest pokazanie, że cały świat jest przeciwny agresywnej polityce Rosji i opowiada się za sprawiedliwym rozwiązaniem konfliktu – zaznaczył Zełenski.