Dzisiejszy, pełen napięcia polityczny dzień, obfitował w wiele znaczących wydarzeń. Odbyło się kilka istotnych spotkań i konferencji prasowych, które zdominowały dzisiejsze serwisy informacyjne. Byliśmy świadkami m.in. rozmowy pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a premierem Donaldem Tuskiem, ogłoszenia planów dotyczących zmian w prawie aborcyjnym oraz obrady komisji regulaminowej dotyczącej sprawy Grzegorza Brauna.

Donald Tusk spotkał się dziś z Andrzejem Dudą na tle międzynarodowym, przed planowaną wizytą głowy rządu w Ukrainie. Choć tematem miały być sprawy zagraniczne, to jednak prezydent Duda podkreślił, że rozpoczął spotkanie od poruszenia niepokojących zmian w ramach prokuratury krajowej. Opisał te modyfikacje jako „żałosne” i „niepoważne”. Zaapelował do premiera o przywrócenie stanu zgodnego nie tylko z ustawodawstwem, ale także z konstytucją.

Po tym spotkaniu Donald Tusk zwołał konferencję prasową, podczas której padło wiele istotnych deklaracji. Zadeklarowano między innymi, że popularna pigułka „dzień po” będzie dostępna bez konieczności posiadania recepty. Ujawniono także datę przyszłych wyborów samorządowych oraz plany odseparowania funkcji ministra sprawiedliwości od roli prokuratora generalnego. Premier Tusk wyraził swoje mocne przekonanie, że „terror praworządności”, jak to ujął prezydent, jest jednym z fundamentalnych zasad, które chce kierować jego działaniami.