Kapilary to delikatne rurki o niewielkiej średnicy wewnętrznej. Choć na pierwszy rzut oka mogą się wydawać niepozorne, to odgrywają istotną rolę w chłodziarkach, lodówkach, klimatyzatorach czy nawet pompach ciepła. Stanowią kluczowy element, a ich zadaniem jest przede wszystkim regulowanie ciśnienia w urządzeniach chłodzących.

Gdzie stosowana jest kapilara?

Kapilara z https://elgracool.pl/product-pol-157-Kapilara-REFCO-TC-31.html  to nic innego jak cienka rurka o woskowatej strukturze. Ma bardzo małą średnicę wewnętrzną. Pełni rolę zaworu rozprężnego, umieszczanego na wejściu do parownika. Jej głównym zadaniem jest kontrolowanie przepływu czynnika chłodniczego, który opuszcza skraplacz. Dzięki temu może działać poprzez ograniczenie przepływu i obniżenie ciśnienia czynnika chłodniczego w momencie jego wypływu z rurki.

Kapilara, dzięki specjalnemu mechanizmowi wewnętrznemu, umożliwia dostarczenie precyzyjnie skalibrowanej ilości czynnika chłodniczego – na przykład ze skraplacza do parownika. Parametry takie jak długość rurki, średnica, czy chropowatość mają kluczowy wpływ na efektywność kontroli przepływu czynnika oraz wspomagają cały proces funkcjonowania systemu HVACR.

Najczęściej kapilary są stosowane w małych układach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Znaleźć je można w klimatyzatorach, lodówkach czy zamrażarkach. Stanowi niezbędny składnik tradycyjnych zaworów rozprężnych (TZR), a jej rola polega na zmianie wysokociśnieniowego ciekłego czynnika chłodniczego w gazowy czynnik chłodniczy o niższym ciśnieniu.

Wybór odpowiednich kapilar

Warto zwrócić uwagę, że kapilary – jako zamienniki tradycyjnych TZR, mogą być wykonane z różnych materiałów. Te z miedzi cieszą się dużą popularnością ze względu na wytrzymałość i właściwości. Natomiast przy wyborze konkretnej opcji warto też zwrócić uwagę na średnicę i wymiary, aby dokładnie dopasować je do indywidualnych potrzeb. W dzisiejszych czasach producent oferuje solidne kapilary z miedzi o różnych parametrach.

Z zasady kapilara jako zawór rozprężny działa efektywnie i zajmuje niewielką przestrzeń. To jej największe zalety. Jest inteligentną i niezawodną alternatywą dla tradycyjnych zaworów rozprężnych (TZR) w małych i średnich systemach chłodniczych. To dlatego standardowo używa się tego typu podzespołów głównie w klimatyzatorach. Wówczas można precyzyjnie regulować przepływ czynnika chłodniczego, wpływając na efektywność procesu chłodzenia pomieszczenia. Poza tym kapilary znajdują zastosowanie także w lodówkach, ułatwiając kontrolę cyklu skraplania i parowania czynnika chłodniczego, co z kolei wpływa na utrzymanie niskiej temperatury wewnątrz urządzenia.

Kiedy kapilara pełni funkcję zaworu rozprężnego?

Kapilary są istotnym ogniwem w skomplikowanej machinie chłodniczej. Ich rola w regulacji przepływu czynnika chłodniczego sprawia, że są niezastąpione w wielu urządzeniach codziennego użytku. Wybór odpowiednich podzespołów może więc istotnie wpłynąć na wydajność i efektywność całego systemu lub też konkretnych urządzeń. Dzięki nim klimatyzatory działają sprawnie, lodówki utrzymują odpowiednią temperaturę, a cały proces chłodzenia odbywa się z precyzją i ekonomicznością. Kapilary przyczyniają się do utrzymania stabilnych warunków termicznych, co wpływa nie tylko na wygodę użytkowania, ale także na ekonomiczne zużycie energii. Ostatecznie ten produkt stanowi jedno z kluczowych ogniwek w systemie chłodzenia, wpływając bezpośrednio na nasze codzienne doświadczenia związane z korzystaniem z tych niepozornych, lecz istotnych urządzeń.