Donald Tusk, lider Koalicji Obywatelskiej, podczas wtorkowego przemówienia przekazał jak ważne jest szybkie i energiczne podejmowanie decyzji przez prezydenta Andrzeja Dudę. Tusk podkreślił, że partie demokratyczne cały czas utrzymują ze sobą kontakt i są gotowe aby przyjąć na siebie obowiązki rządzącego kraju w dowolnym momencie.

W swoim orędziu wygłoszonym za pośrednictwem mediów społecznościowych, Tusk skierował podziękowania do Polaków za tak liczny udział w głosowaniu oraz determinację z jaką to robili. Szef Platformy Obywatelskiej wspomniał o napływających od gratulacjach skierowanych do Polaków z różnych stron świata, które były reakcją na imponujący wynik 73% frekwencji. Podkreślił, że to olbrzymie święto demokracji, które miało miejsce dzięki determinacji członków komisji.

Tusk skierował także swoje słowa do prezydenta Dudy. Wezwał go do podjęcia szybkich i energicznych decyzji jako konsekwencji ostatnich wyborów. Podkreślił, że partie demokratyczne, które zwyciężyły w wyborach, są cały czas w kontakcie i gotowe do przejęcia rządów w jakiejkolwiek chwili.

Przypomniał także, że zgodnie z konstytucją, to prezydent jest odpowiedzialny za proces przekazania władzy. Tusk podkreślił, że obywatele, w tym nauczyciele oczekują na 30-procentowe podwyżki, a także na decyzje dotyczące sfery budżetowej.