Badania jasno pokazują, że wiele czynników mających wpływ na zachorowanie na nowotwory w dużej mierze zależy od nas. Palenie papierosów, częste spożywanie dużych ilości alkoholu, słaba dieta i brak aktywności fizycznej. Wszystkie te błędu są nagminnie powtarzane przez dużą część społeczeństwa. Zmiana tych negatywnych nawyków może znacząco zmniejszyć ryzyko choroby nowotworowej. Dzisiaj jest Światowy Dzień Walki z Rakiem, więc jest to idealna okazja do zastanowienia się nad tym co możemy zmienić na lepsze. Takie zmiany według Światowej Organizacji Zdrowia mogą ograniczyć ryzyko zgony w wyniku raka nawet o 50%.

Główne zasady

Światowa Organizacja Zdrowia podaje kilka jasnych i wydawałoby się dość oczywistych zasad umożliwiających ograniczenie ryzyka zachorowania na raka. Pierwszą z nich jest oczywiście nie palenie. Zasada ta odnosi się także do biernego palenia. Warto wiedzieć, że w papierosie znajduje się ponad 70 substancji rakotwórczych. Jeśli zatem palisz papierosy, poważnie rozważ walkę z nałogiem. Jeśli pali ktoś z Twoich najbliższych, pomóż mu w walce z nałogiem. Kolejne zalecenie dotyczy utrzymywania właściwej masy ciała. Jak się okazuje otyłość to drugi po paleniu czynnik najbardziej zwiększający ryzyko nowotworu. Ściśle związana z tym jest aktywność fizyczna. Należy postarać się znaleźć 30 do 60 minut dziennie na nieco ruchu. Następny punkt na liście to właściwa dieta. Zdrowe odżywianie nie tylko pozwala zachować właściwą masę ciała, ale umożliwia także zapewnienie organizmowi potrzebnych witamin i minerałów.

Badaj się regularnie

Obok zaleceń związanych z codziennymi nawykami ważne jest także regularne odwiedzanie lekarza. Niestety jeśli o to chodzi to Polacy zdecydowanie nie przodują. Jak wynika z analiz statystycznych mniej więcej 2/3 populacji nie wykonuje badań profilaktycznych. Jeśli z jakiegoś powodu również zaniedbywałeś do tej pory ten aspekt warto jak najszybciej to zmienić. Można na przykład przygotować sobie listę badań, które należy regularnie przeprowadzać i na początku każdego roku odhaczać wszystkie pozycje z tej listy. Zdrowie mamy tylko jedno, więc dbajmy o nie bo bardzo wiele zależy od nas.