Każdy zna powiedzenie, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies. Faktycznie więź między psami, a ludźmi jest bardzo mocna. Uczeni szacują, że udomowienie psa miało miejsce jakieś 25 tys. lat temu. Na przestrzeni tak długiego czasu zarówno pies jak i człowiek dostrzegli ogromne korzyści płynące z takiej przyjaźni. Równie często co psy na domowych pupili wybieramy koty. Jednakże w przypadku kotów sytuacja jest nieco inna. Mimo iż od dawna ludzie tolerują koty w gospodarstwie domowym – koty były niezwykle pomocne w zwalczaniu szkodników takich jak myszy – to stosunkowo niedawno te czworonogi wprowadziły się do naszych mieszkań. Sprawia to, że komunikacja na linii człowiek – kot nie jest tak łatwa jak na linii człowiek – pies. W Internecie można znaleźć wiele informacji o dziwnych, i na pierwszy rzut oka, niezrozumiałych zachowaniach kotów. Przyjrzymy się nieco bliżej jednemu z nich.
Wcale nie taki samotnik
Powszechna opinia przedstawia koty jako wielkich indywidualistów. Jednak czy faktycznie Twój mruczek to samotnik, który potrzebuje jedynie byś regularnie napełniał mu miskę i sprzątał kuwetę? Takie myślenie jest błędne i niezwykle krzywdzące dla kotów. Otóż koty potrafią przywiązać się do swojego opiekuna równie mocno co psy i potrzebują ludzkiego towarzystwa. Czasem zdarza się, że przywiązanie jest tak mocne, iż w momencie opuszczenia mieszkania przez właściciela kot zdradza poważne objawy niepokoju takie jak natarczywe czyszczenie futra lub ciągłe wokalizowanie. Opinia o obojętnych na wszystko kotach wynika z faktu, że te czworonogi, w przeciwieństwie do psów, są znacznie mniej wylewne przy okazywaniu uczuć. Wystarczy zauważyć jak po powrocie do domu wita nas pies, a jak kot. Pies zazwyczaj szczeka, podskakuje i merda ogonem. Kotu wystarczy powoli podejść o poobcierać się kilka razy o nasze nogi. Jednakże musimy wiedzieć, że mimo to cieszy się on z naszego powrotu nie mniej niż pies.
Jak to jest z tym spaniem
Istnieją 4 główne powody dla których kot śpi w łóżku z opiekunem (a czasem nawet na swoim opiekunie). Pierwszym z nich jest poczucie bezpieczeństwa. Należy pamiętać, iż koty są w naturze po środku łańcucha pokarmowego. Same polują na mniejsze zwierzęta i jednocześnie uciekają przed większymi drapieżnikami. Dlatego też Twój kot śpi z Tobą bo czuje się przy Tobie bezpiecznie. Kolejnym z powodów jest chęć oznaczenia terytorium. Koty są niezwykle terytorialne i śpiąc z Tobą oznaczają Cię niejako w formie przyjaciela i członka grupy. Ponadto spanie blisko człowieka pozwala łatwiej zachować właściwą temperaturę. Koty uwielbiają ciepło i ciepłe miejsca. Latem potrafią godzinami wygrzewać się na słońcu. Zatem skoro Twój kot z Tobą śpi musisz być dla niego świetnym „kaloryferem”. Ostatnim powodem jest chęć zadbania o Twoje bezpieczeństwo. Koty praktycznie ciągle pozostają w trybie czuwania. Przychodząc do Twojego łóżka nie tylko wygodnie odpoczywają, ale także nasłuchują niebezpieczeństw przed, którymi mogłyby Cię ostrzec.