Entuzjaści lepienia bałwana i bitew na śnieżki nie mieli ostatnio zbyt wielu powodów do zadowolenia. Tegoroczna zima jak do tej pory nie rozpieszczała zbytnio śniegiem i warunkami do zimowych harców. Miało to jednak też pozytywną stronę w wymiarze czysto ekonomicznym. Stosunkowo ciepła zima oznacza mniejsze koszty ponoszone przez gospodarstwa domowe na ogrzewanie. W obecnej sytuacji ekonomicznej każde oszczędności są zapewne mile widziane. Jednak ostatnie dni przynoszą zmianę tej sytuacji. Prawdziwa zima postanowiła w końcu zawitać w kraju nad Wisłą. Niskie temperatury i solidne opady śniegu uderzyły ze sporą mocą doprowadzając do często niebezpiecznych sytuacji w różnych regionach naszego kraju.

Poważne zagrożenie lawinowe w Tatrach

Wypoczynek zimowy tradycyjnie i dość naturalnie kojarzy się z wyjazdem w góry. Niestety osoby, które planowały spędzić najbliższe dni na wyjeździe w polskich Tatrach nie będą szczególnie pocieszone. Duże opady śniegu oraz bardzo silny wiatr sprawiły, że obecnie warunki w Tatrach są niezwykle trudne. Duże ryzyko lawin i zagrożenia życia przyczyniło się do podjęcia decyzji o zamknięciu całego obszaru Tatr Polskich. Z wnioskiem takim wystąpiło Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i nie musiało długo przekonywać do podjęcia takiej decyzji. Obecnie obowiązuję 4. stopień zagrożenia lawinowego. Nagłe nadejście zimy przyczyniło się także do pewnych szkód w infrastrukturze. Z powodu uszkodzenia trakcji konieczna była ewakuacja pasażerów jadących pociągiem z Zakopanego. Na całe szczęście nikomu nic się nie stało, a pasażerowie zdarzenie mogą potraktować jako przygodę życia.

Na drogach niebezpiecznie

Niestety nagłe pogorszenie warunków meteorologicznych zbiera tragiczne żniwo na drogach. Dzisiaj rano w wyniku wypadku samochodowego śmierć poniosła jedna osoba. W miejscowości Krzywe Koło, w powiecie gdańskim, samochód osobowy uderzył w drzewo. Przyczyny wypadku nie są jeszcze do końca wyjaśnione, jednakże trudne warunki drogowe z pewnością odegrały duża rolę. W wyniku zderzenia zmarła kobieta, która podróżowała tym samochodem. Trudne warunki do jeżdżenia występują na drogach w większości województw. Dlatego też zachęcamy do pozostania w domach jeśli tylko podróżnie jest faktycznie konieczna.