Niezwykle intensywne opady śniegu spowodowały chaos komunikacyjny w licznych krajach europejskich, gdzie wysokość pokrywy śnieżnej przekroczyła kilkadziesiąt centymetrów. Polska nie ocalała od tej ekstremalnej zmiany pogody, a najtrudniejsze warunki panują na południu kraju. Według prognoz meteorologicznych, należy spodziewać się kontynuacji opadów śniegu aż do końca weekendu, z możliwością zgromadzenia dodatkowych 20-30 cm śniegu. W kilku powiatach Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał czerwone ostrzeżenia, oznaczające najwyższy stopień zagrożenia.

Z powodu skomplikowanej sytuacji atmosferycznej, lotnisko Kraków Airport w sobotę podjęło decyzję o tymczasowym zawieszeniu operacji lotniczych na okres dwóch godzin. W tym czasie ekipy techniczne przeprowadziły niezbędne prace odśnieżające na terenie lotniska. Po godzinie 18 lotnisko wznowiło już swoją działalność – poinformowała rzeczniczka Natalia Vince w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Rzecznik prasowy lotniska potwierdził, że w sobotę warunki na krakowskim lotnisku były wyjątkowo trudne przez cały dzień. Jako efekt niekorzystnych warunków atmosferycznych, część planowanych lotów została odwołana, a pięć samolotów musiało zostać przekierowanych do innych portów, w tym do Wrocławia, Warszawy i Pragi.