Posiadanie dzieci jest czymś niezwykłym. Każdy rodzic kiedy przychodzi na świat jego dziecko chce dla niego jak najlepiej. Mimo, iż wychowywanie potomka przynosi wiele radości i satysfakcji to potrafi też być niezwykle wymagające. Rodzice z jednej strony obserwują jak rozwija się mały człowiek i nabywa nowe umiejętności, z drugiej zaś strony muszą borykać się z wieloma problemami. Na całe szczęście do wielu niełatwych sytuacji można się zawczasu przygotować. Pomaga w tym znajomość faz rozwoju dziecka i tego czym poszczególne fazy się cechują.

Zanim dziecko pójdzie do szkoły

Pierwszy etap w rozwoju dziecka, który warto wyróżnić to okres pierwszych dwóch lat życia. W okresie od narodzin do mniej więcej 2 roku życia dziecko rozwija się bardzo szybko. Rodzice są w stanie zauważyć ogromne zmiany niemal z dnia na dzień. Szybki rozwój zachodzi zarówno pod względem fizycznym jak i poznawczym. Niemowlę uczy się kontrolować swoje ciało oraz reagować na dźwięki, ruch i światło. W tym okresie dziecko jest całkowicie zależne od rodziców.

Drugi etap to okres pomiędzy 3. a 5. rokiem życia. W tym okresie kluczowy jest rozwój dziecka w zakresie umiejętności społecznych. Dziecko uczy się korzystać z języka, a poprzez zabawę z rówieśnikami uczy się funkcjonować w grupie. Warto w tym czasie dbać o przekazywanie dziecku właściwych wzorców zachowania w społeczeństwie.

Dziecko w szkole

Pierwsze lata w szkole są niezwykle ważne dla dziecka. Uczy się ono nie tylko podstawowych umiejętności takich jak pisanie i czytanie. Okres między 6. a 8. rokiem życia to czas kiedy młody człowiek zaczyna uczyć się odpowiedzialności i sumienności. Ponadto rozwija swoje umiejętności interpersonalna poprzez kontakt z rówieśnikami w szkole. Rodzice w tym okresie powinni pomóc dziecku zadbać o właściwą samoocenę i wpojenie odpowiednich wartości. Nieco starsze dzieci chodzące do szkoły podstawowej zaczynają rozwijać umiejętność krytycznego myślenia. Z psychologicznego punktu widzenia wiek około 10 lat to czas kiedy następuję szybki rozwój tożsamości dziecka oraz jego wartości.

Lata od 12. do 18 to okres niesławnego dojrzewania dziecka. Zmiany fizyczne są znaczne i zdeterminowane przez płeć dziecka. Dojrzewanie płciowe wiąże się także z rozwijaniem tożsamości płciowej. Widać znaczny rozwój jeśli chodzi o myślenie abstrakcyjne i planowanie oraz podejmowanie decyzji. Rodzice w tym okresie powinni udzielić dziecku dużego wsparcia, gdyż będzie stało przed nim wiele decyzji, które zaważą o jego dalszym życiu. Jednocześnie może to być trudny okres nastoletniego buntu.