Grafika komputerowa to dziedzina, która zajmuje się tworzeniem i edytowaniem grafiki na komputerach. Jest bardzo popularna wśród młodych ludzi, ale nie tylko, ponieważ wydaje się być stosunkowo prostą branżą, w której można zarobić.
Czy to prawda? Oczywiście to zależy. Niemniej jednak grafika komputerowa może być używana do tworzenia gier komputerowych, stron internetowych, a także w marketingu i reklamie. To daje duże pole do popisu oraz wyspecjalizowanie się, które jest furtką do dużych zarobków. Jeśli Ty sam/a zastanawiasz się nad tym zawodem, ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź, co musi umieć grafik komputerowy, jak nim zostać i jakie aplikacje warto znać.
Co musi umieć grafik komputerowy?
Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że grafika komputerowa nie jest prostą branżą. Nie wystarczy nauczyć się obsługi jednego narzędzia, aby dostawać propozycje pracy w najlepszych firmach. Wymaga ona posiadania dużego talentu, a także cierpliwości oraz umiejętności pracy przy projektach przez długie godziny.
Oprócz tego grafik komputerowy musi być osobą kreatywną, ponieważ to właśnie on ma za zadanie stworzyć coś z niczego. Często jest tak, że osoby pracujące w tej branży mają problemy ze znalezieniem pracy, ponieważ wymaga ona od nich czegoś więcej niż tylko umiejętności obsługi komputera. Niestety, jeśli tworzysz powtarzalne prace, które nie mają w sobie „tego czegoś”, to niestety nie odniesiesz dużego sukcesu w tej branży.
Co należy do najważniejszych umiejętności, jakie musi mieć grafik komputerowy?
- umiejętność tworzenia grafiki wektorowej;
- umiejętność tworzenia grafiki rastrowej;
- znajomość programów takich jak Photoshop, Illustrator itp.;
- umiejętność prezentowania swoich prac;
- umiejętność pracy w grupie, np. z programistami lub specjalistami od social mediów;
- umiejętność pracy pod presją czasu;
- umiejętność kreatywnego myślenia.
Czym się zajmuje grafik komputerowy?
Grafik komputerowy może zajmować się pracami takimi jak:
- tworzenie stron internetowych;
- tworzenie banerów reklamowych;
- tworzenie ikon dla aplikacji komputerowych;
- tworzenie grafiki 3D;
- tworzenie logotypów;
- edycja zdjęć;
- i wiele, wiele innych.
Zazwyczaj jeden grafik komputerowy zajmuje się tylko jedną z powyższych dziedzin, ponieważ wbrew pozorom są one bardzo obszerne. To również pozwala mu na specjalizację, a dzięki temu lepsze wykonywanie swoich obowiązków, a tym samym lepszą pensję. Dlatego więc, jeśli chcesz rozpocząć karierę w tej branży, postaraj się jak najszybciej określić swoją niszę.
Jak zostać grafikiem komputerowym?
Choć studia na kierunkach graficznych z pewnością ułatwiają znalezienie pracy jako grafik komputerowy, to nie jest to jedyna droga. Liczne szkoły oferują kursy, które prowadzą do tego samego celu. Warto więc udać się na kilka takich zajęć i warsztatów, aby poszerzyć swoje umiejętności oraz portfolio.
Ponadto musisz też pamiętać o tym, że grafik komputerowy powinien być stale na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi, ponieważ to one są źródłem inspiracji. Śledź więc je na bieżąco. Zadbaj także o to, aby znać języki obce, ponieważ w dzisiejszych czasach jest to bardzo ważne. Wiele programów graficznych używa się np. w języku angielskim. Ponadto jego znajomość pozwoli Ci na pracę w międzynarodowym środowisku. Pamiętaj także o tym, że to praktyka czyni mistrza. Od samego początku twórz więc projekty, które potem będziesz mógł/mogła przedstawić swoim klientom lub przyszłemu pracodawcy.
Jakie aplikacje graficzne musi znać grafik komputerowy?
Grafik komputerowy musi znać przede wszystkim programy takie jak Photoshop oraz Illustrator. Są to podstawowe aplikacje graficzne, bez których nie będzie mógł/mogła on/a wykonywać swoich obowiązków. Znajomość innych programów takich jak After Effects, InDesign czy 3ds Max może być również bardzo przydatna. Warto więc postarać się je nauczyć, aby mieć większe szanse na znalezienie pracy w branży graficznej. Nie każdy grafik je zna w przeciwieństwie do podstawowego Photoshopa, dlatego stawki za projekty z ich wykorzystaniem są znacznie wyższe. To z kolei idealny sposób, aby nigdy nie musieć martwić się o pracę ani wynagrodzenie nawet w czasach wysokiego bezrobocia.
Ile zarabia się jako grafik komputerowy?
Zarobki grafika komputerowego są bardzo różne i zależą od wielu czynników takich jak doświadczenie, portfolio, umiejętności, znajomość aplikacji graficznych oraz lokalizacja. W Polsce przeciętne wynagrodzenie w tej branży na etacie wynosi około 3-4 tys. złotych, co wcale nie jest dużą kwotą wbrew obiegowej opinii.
Okazuje się, że początkujące osoby w tej branży zmuszone są pracować nawet za najniższą krajową, co z pewnością nie brzmi zachęcająco. Wraz ze wzrostem kwalifikacji i rozbudowaniem portfolio, w szczególności w niszy, w której brakuje specjalistów, grafik komputerowy może liczyć na wyższe zarobki. Zdarza się, że na etacie przekraczają one nawet medianę krajową.
Znacznie inaczej wyglądają natomiast zarobki grafików komputerowych prowadzących własną działalność gospodarczą. Tutaj już na samym początku można otrzymywać całkiem dobre wynagrodzenie. Wszystko zależy od tego, czy dana osoba jest w stanie pozyskać klientów oraz odpowiednio się wycenić. Specjaliści w tej branży mogą zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, a nawet więcej.