Hiszpański rząd premiera Pedro Sancheza udostępnił na potrzeby szkoleniowe ukraińskiej armii dwie swoje bazy wojskowe.

Informację o tej decyzji podał we czwartek 22 września madrycki dziennik „Voz Populi” powołując się na swoje źródła w tamtejszym resorcie obrony. Gazeta pisze, że ćwiczenia ukraińskich żołnierzy odbywają się już w dwóch hiszpańskich bazach wojskowych. W sumie uczestniczy w nich na chwilę obecną 19 żołnierzy z Ukrainy. Jak donosi dziennik przylecieli oni samolotem do bazy w Saragossie w północno – wschodniej części kraju już początkiem mijającego tygodnia, w poniedziałek 19 września.

Dziennik pisze, że Ukraińcy podczas treningu używają takiej samej broni jaką stosować będą przeciwko Rosjanom gdy już wrócą do kraju. „Voz Populi” przypomina jednocześnie, że ćwiczenia odbywają się zaledwie kilka tygodni po tym, jak Kijów wystosował pod adresem Kijowa oficjalnie krytykę z powodu ograniczania przez Madryt wysyłki obiecanego wcześniej uzbrojenia.

Już końcem sierpnia hiszpański rząd wydał oświadczenie, że nigdy nie przerywał wspierania Sił Zbrojnych Ukrainy sprzętem i uzbrojeniem. Zapowiedział wówczas też, że w niedługim czasie wyruszy transport ponad 1000 sztuk amunicji dalekiego zasięgu, a także pojazdów opancerzonych TOA APC M-113, systemu rakietowego obrony punktowej, a także odzieży i sprzętu zimowy oraz 1000 ton oleju napędowego. Zapowiedź ta miała miejsce wówczas zaledwie kilka dni po tym, jak ambasador Ukrainy w Madrycie Serhija Pohorelcew poinformował, że rząd Pedro Sancheza już w maju wstrzymał dostawy broni dla Kijowa.