Iran w ramach wymiany handlowej z Rosją właśnie sprzedał jej 40 turbin do gazociągów. O transakcji poinformowała agencja Ukrinform.
Powołując się na doniesienia izraelskiego dziennika „Times of Israel” ukraińska agencja podała, że w poniedziałek 24 października Iran ogłosiła podpisanie kontraktu z Rosją na dostawę 40 turbin przeznaczonych do gazociągów.

Jak podkreślił dyrektor generalny irańskiej firmy ds. inżynierii i rozwoju gazu Reza Noushadi, obecnie około 85 % wszystkich obiektów oraz urządzeń niezbędnych dla przemysłu gazowego jest budowana w Iranie. Dodał, że kontrakt na eksport 40 turbin do Rosji podpisano właśnie w oparciu o ten potencjał.

Problem dotyczący turbin tłoczących rosyjski gaz pojawił się po raz pierwszy w lipcu bieżącego roku, kiedy to podczas zaplanowanej przerwy konserwacyjnej doszło do ostrego sporu pomiędzy Zachodem, głównie niemieckim rządem, a Rosją.

Spór dotyczył serwisowanej przez producenta – kanadyjską firmę Siemens Energy turbinę, która wróciła po remoncie do Niemiec, gdzie miała być tylko tymczasowo. Urządzenie jednak nadal cały czas przechowywane jest w Muelheim an der Ruhr w Nadrenii – Północnej Westfalii z powodu odnowy jego przyjęcia przez Rosję.

Po zakupie irańskich turbin Federacja Rosyjska będzie już niezależna od dotychczasowego zachodniego producenta z Kanady.