Rządzący w Afganistanie Talibowie podejmują próby nawiązania stosunków z Izraelem. Wiedzą, że to konieczne dla utrzymania ich reżimu.
Jak podał portal Israel Today powołując się na anonimowego przedstawiciela afgańskich władz, część przedstawicieli rządzącego Afganistanem Talibanu jest gotowa na nawiązanie stosunków z Izraelem.

Portal przypomina, że nazwa Taliban nadal na Zachodzie jest synonimem terroryzmu islamskiego i w świadomości wielu ludzi jest nierozerwalnie związana z terrorystyczną organizacją Al – Kaidą. Jak piszą autorzy publikacji w serwisie, jest więc niemałym szokiem fakt, że Talibowie sygnalizują gotowość nawiązania stosunków z Państwem Izrael.

W ubiegłym tygodniu w rozmowie z izraelskim kanałem i24News anonimowy urzędnik powiązany z afgańskimi władzami poinformował, że są wewnątrz rządu frakcje, które chcą rozpocząć ustanawianie relacji z państwem żydowskim. Jak zaznacza, w pierwszej kolejności są oni zainteresowani aby nawiązać poufne stosunki z zamiarem aby negocjacje przyniosły efekty w najbliższych latach. Finalnym celem tych działań mają być pełnoprawne stosunki dyplomatyczne.

Jak wyjaśnia Israel Today, Talibowie wciąż uważają się za izolowanych na arenie międzynarodowej i są świadomi, że aby ich reżim przetrwał i się utrzymał muszą nawiązać relacje z potęgami w regionie, a Izrael jest przez nich postrzegany jako jeden z silnych graczy.

Do realistycznego spojrzenia na otoczenie polityczne skłoniło podpisanie 13 sierpnia 2020 roku Porozumień Abrahama pomiędzy Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Stanami Zjednoczonymi, a także normalizacja stosunków Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem. Israel Today przytacza wypowiedź afgańskiego anonimowego urzędnika, który mówi, że część krajów muzułmańskich nawiązało relacje z Izraelem, ponieważ miało w tym swój żywotny interes narodowy, po czym dodaje, że takie interesy ma również Afganistan.

Talibowie przejęli rządy w kraju w 2021 roku, po tym jak wycofały się z niego wojska koalicji zachodniej przebywające tam od 2001 roku.