Mieszkania w blokach są często ciasne, a pomieszczenia mało ustawne. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku kuchni, w której codziennie przygotowujemy i spożywamy posiłki. W małej przestrzeni między lodówką, kuchenką, zlewozmywakiem i szafkami kuchennymi czujemy się jak w potrzasku. Tymczasem wcale nie musi tak być. Kuchnia będzie przestronniejsza i wygodniejsza, jeśli połączymy ją z salonem.

Kuchnia połączona z salonem to rozwiązanie typowe dla kawalerek i niewielkich mieszkań dwupokojowych. Pomieszczenia te możemy jednak połączyć w niemalże każdym mieszkaniu. Oczywiście, jeśli pozwalają na to warunki techniczne. Najprościej zrobimy to, po prostu wyburzając ścianę dzielącą oba pomieszczenia.  Nie jest to możliwe tylko wtedy, gdy pomiędzy nimi znajduje się ściana nośna budynku. Choć salon z aneksem kuchennym nie jest rozwiązaniem idealnym, to jednak znacznie łatwiej go zaaranżować niż małą, ciasną i nieustawną kuchnię. Podpowiadamy, jak modnie urządzić kuchnię połączoną z salonem w mieszkaniu w bloku.

Kuchnia i salon – jak połączyć te wnętrza?

Właściciele mieszkań, w których znajduje się salon z aneksem kuchennym, często szukają sposobu na oddzielenie obu pomieszczeń, stosując różnego rodzaju ścianki i tworząc pomiędzy częścią kuchenną a salonową pokoju bariery z ciężkich mebli. Lepiej jednak z tego zrezygnować. Pomieszczenie będzie wyglądać znacznie korzystniej jako jedna większa przestrzeń. Zarówno kuchnia, jak i salon będą wydawać się przestronniejsze i jaśniejsze.

Warto więc urządzić całe pomieszczenie podobnym stylu i spójnej kolorystyce.

Choć zdecydowanie najkorzystniej wygląda łagodne przejście pomiędzy strefą kuchenną a dzienną salonu z aneksem, to warto w sposób symboliczny zaznaczyć ich odrębność. Zrobimy to na przykład, ustawiając stół z krzesłami w centralnej części pomieszczenia na styku strefy salonowej i kuchennej.  Będzie on stanowił mnie tylko komfortowe miejsce do spożywania posiłków, ale również do spędzania czasu z najbliższymi na rozmowach czy przy planszówkach, a jeśli zajdzie taka potrzeba to możemy przy nim również wygodnie uczyć się lub pracować.

Kolejnym ciekawym pomysłem na połączenie salonu z kuchnią jest ustawienie na granicy tych pomieszczeń wygodnej sofy lub narożnika. Mebel powinien stać tyłem do kuchennej części pomieszczenia.

Oryginalnym pomysłem na wyznaczenie delikatnej granicy pomiędzy strefami w salonie z aneksem kuchennym jest ustawienie pomiędzy nimi domowych roślin doniczkowych. Mogą to być mniejsze rośliny postawione na ozdobnym kwietniku lub takie bardziej okazałe stojące bezpośrednio na podłodze w dekoracyjnych donicach. Interesującym pomysłem jest też skorzystanie z bardzo modnych wiszących kwietników wykonanych metodą makramy, które możemy powiesić w centralnej części pomieszczenia.

Jakie meble wybrać do kuchni połączonej z salonem?

Obie części pomieszczenia kuchenno- salonowego powinny być spójne. O to oznacza w praktyce? Nie mogą one być urządzone w dwóch skrajnie różniących się stylach i odrębnej kolorystyce. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ będzie to wyglądać chaotycznie i nieelegancko, a także spowoduje wyraźne optyczne zmniejszenie wnętrza.

Ściany w całym pomieszczeniu powinny mieć taki sam lub zbliżony kolor. Idealnie byłoby także, gdyby w obu strefach była ta sama podłoga. Wybierzmy kompromisowe rozwiązanie, które będzie zarówno ciepłe i eleganckie, jak i łatwe do utrzymania w czystości. Mogą to być na przykład panele winylowe czy posadzka żywiczna.

Bardzo ważne są także meble. Również one muszą do siebie pasować. Wybierzmy więc takie w podobnej stylistyce. Wcale nie muszą one być w tym samym kolorze. Możliwości jest naprawdę wiele. Meble kuchenne mogą być jasne, aby powiększyć optycznie wnętrze i nadać mu głębi, a meble salonowe nieco ciemniejsze lub w żywszych bardziej energetycznych kolorach, ale oczywiście pasujących do wystroju kuchni.

Jakich mebli będziemy potrzebować w salonie połączonym z kuchnią? Do podstawowego wyposażenia pomieszczenia możemy zaliczyć:

  • szafki kuchenne- w kawalerkach oraz niewielkich mieszkaniach najlepiej sprawdzą się takie o gładkich błyszczących frontach, które będą ładnie odbijać światło i rozświetlać pomieszczenie,
  • blat lub stół kuchenny- będziemy przy nim wygodnie przygotowywać i spożywać posiłki. Nie martwmy się, jeśli nasz pokój z aneksem jest tak mały, że nie jesteśmy w stanie zmieścić w nim stołu z prawdziwego zdarzenia. Jego funkcję może równie dobrze pełnić lekki elegancki blat na nóżce. Zamontujmy go tak, by łączył się węższą częścią ze ścianą i wychodził w przestrzeń pomiędzy strefą kuchenną a salonową pomieszczenia. W ten sposób uzyskamy ciekawą łagodną granicę pomiędzy nimi.
  • sprzęty AGD takie jak kuchenka, lodówka, pralka oraz drobniejsze akcesoria w postaci blendera, ekspresu do kawy czy tostera- wybierzmy takie, których design będzie współgrać z wystrojem wnętrza. Postarajmy się, aby były one wykonane w podobnym stylu i kolorze, a nie każde urządzenie zupełnie inne.
  • meble wypoczynkowe- w dziennej części salonu z aneksem będziemy potrzebować wygodnych mebli dosiedzenia. Mogą to być stylowe fotele, sofa lub narożnik. Jeśli pomieszczenie pełni również funkcję sypialną, wówczas niezbędną jest komfortowa kanapa z funkcją spania.
  • stolik kawowy lub ława także się przydadzą. Ustawmy je przy fotelach lub kanapie,
  • dodatkowe meble- w zależności od naszych potrzeb oraz metrażu pomieszczenia możemy ustawić w nim również kilka innych mebli jak szafę do przechowywania ubrań, komodę, regał z półkami na książki, czy designerski kredens.

Kuchnia otwarta na salon to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki niemu zyskamy nie tylko bardziej komfortową przestrzeń do gotowania i spożywania posiłków na co dzień, ale także atrakcyjne miejsce spotkań z rodziną i znajomymi. Podczas spotkań towarzyskich z łatwością podamy dania i przekąski, a także posprzątamy ze stołu bez konieczności zostawiania gości samych w salonie, co bywa niezręczne i mało uprzejme. Połączenie salonu i kuchni sprawi też, prace kuchenne będą o wiele przyjemniejsze, ponieważ możemy je wykonywać, na przykład jednocześnie oglądając telewizję czy słuchając muzyki.