Większość łazienek w mieszkaniach w blokach jest mała i połączona z toaletą. Na niewielkim metrażu musimy więc zmieścić ubikację, wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę, meble łazienkowe, a często również pralkę. Aranżacja małej łazienki jest często nie lada wyzwaniem. Nic dziwnego, że wiele osób ma z tym problem. Jeśli jednak dobrze rozplanujemy przestrzeń, to nawet bardzo mała łazienka będzie nie tylko ładna, ale i praktyczna.
W niedużym wnętrzu najlepiej postawić na jasną kolorystykę i prostotę formy. Zarówno armatura, jak i meble powinny być lekkie i funkcjonalne. Wybierzmy nowoczesne rozwiązania, które sprawią, że codzienne korzystanie łazienki będzie przyjemnością. Podpowiadamy, jak wyposażyć małą łazienkę.
Jak rozplanować przestrzeń w niewielkiej łazience
Urządzając małą łazienkę, musimy uważać, aby jej nie zagracić. Łatwo to zrobić wybierając nieodpowiednie zbyt masywne meble łazienkowe oraz armaturę. Przestrzeń będzie też sprawiać wrażenie zagraconej, jeśli nie zachowamy odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia łazienki. Niezwykle istotne są także wymiary oraz wysokość montażu armatury.
Projektując małą łazienkę, kierujmy się więc kilkoma praktycznymi zasadami:
– toaleta – w łazience o niewielkim metrażu najlepiej sprawdzi się podwieszana toaleta na stelażu. Dzięki jej zabudowaniu zyskamy dodatkową półkę, na której możemy na przykład postawić środki czystości.
– umywalka – wybierzmy kompaktowy model, ale nie popadajmy w skrajności. Umywalka nie może być przesadnie mała, ponieważ wówczas korzystanie z niej będzie po prostu niewygodne. Świetny wybór to na przykład stylowa i bardzo modna umywalka w kształcie okrągłej misy. Takie umywalki są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. Pamiętajmy też o zasadach montażu umywalki. Będzie się z niej wygodnie korzystać, jeśli będzie zawieszona na wysokości 75-80 cm, a przed nią będzie 65- 100 cm wolnej przestrzeni. Oczywiście, jeśli w domu są osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku, wówczas wysokość zawieszenia umywalki trzeba dopasować indywidualnie do ich potrzeb.
– kabina prysznicowa – optymalnym rozwiązaniem kąpielowym do małej łazienki jest właśnie kabina prysznicowa. Pamiętajmy, że powinna ona być zamontowana w taki sposób, aby przed wejściem do niej było 80- 100 cm wolnej przestrzeni. Wejście do kabiny w żadnym wypadku nie może kolidować z drzwiami wejściowymi do łazienki, z umywalką czy z meblami. Standardowo przyjmuje się, że pomiędzy umywalką a kabiną prysznicową powinno być około 30 cm wolnej przestrzeni, a pomiędzy kabiną prysznicową a sedesem minimum 20 cm.
– wanna – często zastanawiamy się, czy montaż wanny w małej łazience ma sens. Jest to trudniejsze niż na dużym metrażu, ale nie niemożliwe, dlatego, jeśli nie wyobrażamy sobie kąpieli w inny sposób niż we wannie, to nie powinniśmy z niej zrezygnować. Da się tak zaaranżować wnętrze, aby zmieściła się tak również wanna. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego modelu. Oczywiście, jeśli w niewielkiej łazience decydujemy się na wannę, oznacza to rezygnację z wolnostojącej kabiny prysznicowej. Możemy za to wkomponować kącik prysznicowy w wannę, montując na nią specjalną osłonę prysznicową.
– pralka – często to właśnie znalezienie odpowiedniego miejsca na pralkę, bywa najtrudniejsze w małej łazience. W niektórych mieszkaniach na przykład w kawalerkach często łazienki są tak malutkie, że nie jesteśmy w stanie zmieścić w nich nic poza sedesem, niewielką kabiną prysznicową oraz umywalką. Jeśli takie warunki występują właśnie w naszym mieszkaniu, wówczas jednym sensownym rozwiązaniem jest umieszczenie pralki w przestrzeni kuchennej.
Natomiast jeśli łazienka jest nieco większa, wówczas z powodzeniem zmieścimy w niej niedużą pralkę. Bardzo praktyczną opcją jest na przykład zabudowa pralki pod blatem z umywalką.
– meble – zestawy meblowe do małych łazienek są praktyczne i lekkie. Najlepsze będą funkcjonalne i proste meble modułowe, których zastosowanie pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Jeśli chodzi o kolorystykę mebli, to najlepszym wyborem będą takie o jasnych frontach na przykład białe, beżowe czy jasnoszare. Ciekawym rozwiązaniem są także meble łazienkowe o lustrzanych frontach, które świetnie optycznie powiększają przestrzeń. Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, pamiętajmy, że meble do małej łazienki nie powinny być masywne, ciężkie i bardzo obszerne.
Patrząc na te wytyczne, na pierwszy rzut oka możemy odnieść wrażenie, że w małym wnętrzu po prostu nie da się zachować ta dużych odległości oraz wolnych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia łazienki. Pamiętajmy jednak, że te wolne obszary mogą na siebie wzajemnie nachodzić oraz się pokrywać, co zupełnie zmienia postać rzeczy i sprawia, że odpowiednio rozplanowując ustawienie wyposażenia łazienki, osiągniemy upragniony rezultat.
Wybieramy armaturę do niewielkiej łazienki
Modeli pryszniców, wanien, umywalek oraz sedesów, które będą idealnie pasować do łazienki o niewielkim metrażu, jest bardzo wiele. Bez problemu znajdziemy więc coś odpowiadającego naszym gustom oraz pasującego do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze.
Armatura do małej łazienki powinna spełniać następujące kryteria:
Umywalka do niewielkiej łazienki
Wybór umywalek, które będą pasować do małej łazienki, jest naprawdę szeroki. Na niewielkim metrażu najlepiej sprawdzi się umywalka o szerokości 50-60 cm, która jest niewielka, ale w pełni funkcjonalna, a korzystnie z niej jest po prostu wygodne.
Do wyboru mamy następujące modele umywalek:
– umywalki blatowe- są one stylowe i praktyczne. Na powierzchni blatu zyskujemy miejsce do położenia kosmetyków oraz akcesoriów kosmetycznych, a pod nią możemy na przykład umieścić pralkę lub kosz na pranie.
– umywalki nablatowe- taki model możemy zamontować na blacie lub na szafce. W obu przypadkach zyskujemy dodatkową praktyczną przestrzeń do przechowywania. Umywalki tego rodzaju pięknie się prezentują, nic więc dziwnego, że należą do najczęściej wybieranych modeli.
– umywalki meblowe- bardzo dużą popularnością cieszą się typowe tradycyjne umywalki do montażu na szafce z drzwiczkami lub szufladami. Różnią się one subtelnie od tych nablatowych sposobem osadzenia w meblu.
– umywalki ścienne- tego rodzaju armatura jest z pewnością najbardziej kompaktowa. Nie tylko zajmuje naprawdę bardzo mało miejsca, ale także wygląda lekko, dziki czemu przestrzeń niewielkiej łazienki wydaje się znacznie przestronniejsza. Takie rozwiązanie będzie idealne do łazienek o najmniejszym metrażu.
Wanna lub prysznic do niewielkiej łazienki
Wielkość wanny dopasujemy do metrażu łazienki. Jeśli jest ona bardzo mała, to wybierzmy model o wymiarach 70 x 100 cm, jeśli miejsca jest nieco więcej, wówczas możemy się zdecydować na przykład na taką o wielkości 100 x 120 cm. Świetnym rozwiązaniem do małych łazienek są również bardzo ładne i wygodne wanny narożne.
Do wyboru mamy wanny wolnostojące oraz te do zabudowy. Wanna zabudowana to minimalistyczne i bardzo praktyczny rozwiązanie, które daje nam również dodatkowe możliwości funkcjonalne. W przypadku takiego modelu możemy cieszyć się zarówno zaletami wanny, jak i prysznica. Wystarczy zamontować praktyczny parawan nawannowy.
Z kolei w przypadku wanien wolnostojących do małych łazienek idealnym rozwiązaniem będą modele przyścienne, które dostępne są zarówno w wersjach klasycznych, jak i narożnych.
Jeśli rezygnujemy całkowicie z wanny na rzecz prysznica, to wybierzmy funkcjonalny i ładny model odpowiadający naszym potrzebom. Może to być tradycyjna kabina zamykana z brodzikiem. Wybór takich kabin jest bardzo szeroki. Są one dostępne w różnych wielkościach i różnią się między sobą wyposażeniem. Świetnym rozwiązaniem jest także prysznic bez brodzika. Przestrzeń prysznicową obudowuje się stylowymi przezroczystymi drzwiami, a odpływ prysznicowy montowany jest w podłodze. Warto rozważyć takie rozwiązanie, ponieważ dzięki temu, że podłoga w całym pomieszczeniu znajduje się na tym samym poziomie, przestrzeń wydaje się większa niż w przypadku odcinającego się wyższego brodzika.
Miska WC do małej łazienki
Do wyboru mamy dwa rodzaje misek WC – tradycyjne oraz podwieszane. Te pierwsze są tańsze i łatwiejsze w montażu, lecz zajmują więcej miejsca. W przypadku tych drugich cena jest wyższa, a montaż bardziej skomplikowany, ale wyglądają one lekko i zajmują mniej przestrzeni. Łazienka, w której zamontowano taki sedes, wydaje się więc optycznie większa. Ponadto dzięki toalecie podwieszanej zyskujemy dodatkową półkę, a także wolne miejsce pod nią sprawia, że łazienkę dużo łatwiej jest utrzymać w czystości.
Mała łazienka wcale nie musi być zagracona i niewygodna. Możemy urządzić ją pięknie i komfortowo. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami urządzania niewielkich wnętrz. Jeśli będziemy pamiętać o odpowiedniej kolorystyce, wybierzemy meble przeznaczone do małych łazienek i dobrze rozplanujemy przestrzeń, to nasza łazienka będzie wydawać się bardziej przestronna, niż jest w rzeczywistości, a korzystnie z niej będzie bardzo wygodne.
Podczas urządzania niewielkiej łazienki nie zapominajmy także o swoich indywidualnych upodobaniach. Oczywiście zawsze warto kierować się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi urządzania wnętrz, jednak pamiętajmy, że wcale nie musimy ślepo podążać za najmodniejszymi obecnie trendami. W naszej łazience to przede wszystkim my mamy czuć się dobrze. Nie decydujemy się więc na jej aranżację w jakimś konkretnym stylu tylko dlatego, że jest on akurat modny.