Meble rattanowe nie wychodzą z mody od kilku sezonów. Królują one nie tylko w ogrodach, na tarasach i balkonach, ale również we wnętrzach. Nic dziwnego bowiem są one stylowe, wygodne i trwałe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rattan jest materiałem naturalnym, który wymaga odpowiedniej systematycznej pielęgnacji, która jest niezbędna, aby meble zachowały swoją świetność na długo. Ponadto decydując się na meble z rattanu, musimy pamiętać o tym, że z czasem będą one ulegać naturalnemu procesowi zużywania się.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że lekko nadgryzione zębem czasu meble rattanowe, możemy z powodzeniem szybko i niedrogo samodzielnie odświeżyć, co sprawi, że będą wyglądały jak nowe i jeszcze długo będą się świetnie prezentować. Najłatwiejszym sposobem renowacji mebli rattanowych jest po prostu ich pomalowanie. Nie jest to trudne ani bardzo pracochłonne. Sprawdź, jak samodzielnie pomalować meble rattanowe w kilku prostych krokach.
Czym malować meble rattanowe?
Jeśli chcesz zmienić kolor mebli rattanowych lub jedynie odświeżyć ich nieco podniszczoną powierzchnię, koniecznie wybierz odpowiednie do tego celu preparaty. Nie każda farba nadaje się do malowania mebli wykonanych z rattanu.
Najlepszym wyborem będzie:
- tradycyjnie nakładana pędzlem farba akrylowa do drewna. Jest ona trwała i zapewnia dobre krycie. Sprawdzi się zarówno do odświeżenia powierzchni mebli, jak i do całkowitej zmiany ich koloru.
- farba w sprayu przeznaczona do powierzchni drewnianych- to doskonale rozwiązanie dla osób niecierpliwych, które nie mają ochoty nakładać farby raz przy razie za pomocą pędzla. Wykorzystując farbę w sprayu, pomalujemy meble o wiele szybciej niż w tradycyjny sposób.
- lakierobejca do drewna- to doskonały produkt, za pomocą którego podkreślimy naturalny kolor rattanowych mebli i nadamy mu głębi. Nie jest to rozwiązanie w pełni kryjące, tak jak farba, ale do renowacji nieco podniszczonych mebli z rattanu sprawdzi się idealnie.
Malowanie mebli rattanowych w 4 prostych krokach
Lakierowanie czy malowanie mebli ogrodowych, tarasowych czy domowych wykonanych z rattanu nie jest trudne. Trzeba jedynie dobrze przygotować mebel do renowacji i wykazać się odrobiną precyzji oraz cierpliwości podczas jego malowania.
Spójrz, jak to zrobić w kilku prostych krokach:
Krok 1. Zakup narzędzi i akcesoriów potrzebnych do malowania mebli rattanowych
Po pierwsze musimy się zaopatrzyć we wszystkie akcesoria niezbędne podczas malowania. Oczywiście będziemy potrzebować odpowiedniej farby lub lakierobejcy, a także pędzli do malowania wraz z kuwetą malarską.
Przydać może się także papier ścierny, za pomocą którego usuniemy odpadające resztki starej farby lub lakieru z naszych mebli.
Pracę najlepiej wykonać na zewnątrz budynku, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, to koniecznie pamiętajmy też o zakupie folii zabezpieczającej, którą rozłożymy na podłodze w pomieszczeniu, w którym będziemy malować meble.
Przyda się też odzież robocza. Możemy ją kupić lub po prostu wykorzystać do tego celu naszą starą i już nieco zużytą odzież domową. Przydatne będą także rękawiczki gumowe, które ochronią nasze dłonie przed farbą lub lakierem, a jeśli zdecydujemy się na zastosowanie farby w sprayu, wówczas koniecznie zaopatrzymy się również w specjalne okulary ochronne, aby farba nie prysnęła nam do oczu podczas rozpylania na powierzchnię mebla.
Krok 2. Czyszczenie mebli rattanowych
Zanim przystąpimy do malowania lub lakierowania mebli, trzeba je dokładnie wyczyścić. Zacznijmy od ich odkurzenia szczotką lub odkurzaczem, a następnie przetrzyjmy ich powierzchnię wilgotną ściereczką zamoczoną w samej wodzie lub wodzie z delikatnym detergentem na przykład mydłem w płynie. W przypadku poważniejszych plam lub zabrudzeń najlepiej użyć specjalnego środka do czyszczenia rattanu, który znajdziemy w marketach budowlanych, dobrych drogeriach czy centrach ogrodniczych lub meblowych. Pamiętaj, że mebli rattanowych nie powinno się nadmiernie moczyć, dlatego nie zalewaj ich wodą. Wystarczy lekko zwilżyć ściereczkę do czyszczenia.
Teraz jest także dobry moment na usunięcie z mebli rattanowych starej łuszczącej się warstwy lakieru lub farby. Najlepiej zrobić to za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Po zakończeniu pracy mebel przecieramy jeszcze raz wilgotną ściereczką, aby usunąć z niego pył po szlifowaniu.
Przed przystąpieniem do malowania, odczekajmy, aż powierzchnia mebli całkowicie wyschnie.
Krok 3. Gruntowanie mebli rattanowych
Choć gruntowanie mebli rattanowych nie jest obowiązkowe, to jednak warto to zrobić, aby poprawić trwałość farby lub lakieru. Dzięki nałożeniu preparatu gruntującego przed rozpoczęciem malowania, farba będzie o wiele trwalsza.
Grunt możemy nałożyć na powierzchnię rattanowych mebli za pomocą pędzla lub użyć preparatu w sprayu.
Krok 4. Malowanie mebli rattanowych
Ostaniem etapem renowacji rattanowych mebli jest ich malowanie. Nie jest to trudna praca. Wystarczy nałożyć na mebel wybraną farbę lub lakierobejcę. Pamiętajmy, aby zrobić to, jak najbardziej równomiernie, dzięki czemu uzyskamy jednolity efekt. Możemy nałożyć jedną lub dwie warstwy farby. Jeśli chcemy uzyskać mocniejsze krycie, wówczas zdecydujmy się na dwukrotne malowanie. Oczywiście, zanim przystąpimy do nakładania na meble drugiej warstwy farby, musimy odczekać, aż pierwsza wyschnie. Na opakowaniu farby znajdziemy szczegółowe informacje na ten temat.
Jak widzisz odświeżenie rattanowych mebli nie jest trudną pracą. To, ile czasu ona zajmie zależy od ilości i wielkości naszych mebli oraz stopnia ich zniszczenia. Zarówno na czyszczenie, jak i renowację mebli wykonanych z rattanu najlepiej wybrać ciepły i słoneczny dzień, ponieważ przy dobrej pogodzie farba szybko wyschnie. Pracę wykonujmy na świeżym powietrzu na zewnątrz budynku- jeśli nie mamy takiej możliwości, wówczas zadbajmy o bardzo dobrą wentylację pomieszczenia, w którym malujemy meble.
Samodzielnie możemy też naprawić niektóre uszkodzenia mechaniczne rattanowych mebli jak na przykład dziury w siedzisku fotela. W sprzedaży dostępne są gotowe zestawy do naprawy rattanu. Można je nabyć w różnych kolorach i grubościach pasm rattanowych. Oczywiście jest do nich dołączona także szczegółowa instrukcja wykonania naprawy mebli.
Dokładne wyczyszczenie mebli i naprawienie usterek technicznych to oczywiście podstawa. Ponadto ciekawym pomysłem na nadanie nowego looku starszym rattanowym meblom jest ich tapicerowanie- można tapicerować zarówno siedziska, jak i obicia. Możemy również po prostu położyć na meblu dekoracyjne wygodne poduchy do siedzenia, kolorową narzutę czy stylowy koc.