Twoja kuchnia wymaga odświeżenia, ale nie masz czasu i środków na kosztowny i męczący remont generalny? Wcale nie musisz go przeprowadzać, aby cieszyć się piękną i całkowicie odmienioną kuchnią. Czasami wystarczy tylko porządnie posprzątać i wymienić na nowe dodatki kuchenne. Natomiast jeśli ściany są nieco poszarzałe, a fronty szafek podniszczone, to również można je w prosty, szybki i niedrogi sposób odświeżyć.

Przed rozpoczęciem renowacji kuchni, powinniśmy ją najpierw dokładanie posprzątać- umyć szafki, płytki i podłogę oraz sprawdzić, w jakim stanie jest całe wyposażenie kuchenne. Zróbmy listę tego, co jest do wymiany oraz listę rzeczy, które będą nam potrzebne do odświeżenie kuchni. Wszystko dostaniemy w markecie budowlanym. Sprawdź, jak odświeżyć kuchnię w 4 prostych krokach.

Szybki remont kuchni

Na odświeżenie kuchni będziemy potrzebować 2-3 dni. Jeśli to możliwe, to weźmy urlop, a jeśli nie to zaplanujmy prace na weekend. Zanim przystąpimy do pracy, musimy kupić wszystkie niezbędne materiały i akcesoria.

Będziemy potrzebować:

  • pędzli i wałków do malowania ścian, płytek czy szafek,
  • okleiny na szafki- opcjonalnie, jeśli nie chcemy ich malować,
  • farb- do malowania ścian, płytek oraz szafek,
  • lakieru lub lakierobejcy- jeśli chcemy odświeżyć szafki drewniane,
  • nowych dodatków kuchennych w postaci tekstyliów i akcesoriów do gotowania i przechowywania żywności,
  • folii ochronnej do malowania,
  • papieru ściernego,
  • rękawiczek ochronnych,
  • odzieży roboczej.

Po zaopatrzeniu się w niezbędne środki możemy rozpocząć odświeżanie kuchni. Zrobimy to w 4 prostych krokach:

Krok 1. Szybka renowacja szafek kuchennych

Zużywanie się szafek kuchennych to normalny proces. To właśnie meble kuchenne najczęściej nieubłaganie zdradzają wiek naszej kuchni. Z czasem ich fronty matowieją, ulegają zabrudzeniom i zarysowaniom, a niekiedy także odkleja się z nich okładzina.

Wymiana szafek na nowe to jednak nie lada problem i spory wydatek. Meble trzeba całkowicie opróżnić i zdemontować, a nich ich miejsce wstawić nowe. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli nasze meble kuchenne nie są bardzo zdewastowane, to wcale nie musimy ich wymieniać. Jest wiele łatwych sposobów na ich odświeżenie.

Przede wszystkim umyjmy dobrze szafki i oceńmy ich stan. Jeśli okleina dobrze się trzyma, to szafki wystarczy po prostu pomalować. Pamiętajmy, aby użyć do tego specjalnej farby przeznaczonej do malowania mebli- taka do ścian się nie sprawdzi.

Jeśli marzymy o frontach z deseniem przypominającym naturalne drewno, wówczas dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie okleiny meblowej. Jest ona dostępna w wielu ciekawych wzorach i kolorach, a jej przyklejenie jest bardzo proste. W przypadku drewnianych lakierowanych mebli, na których lakier jest przetarty lub łuszczy się, należy od nowa je polakierować. Najpierw usuwamy zniszczone fragmenty lakieru za pomocą papieru ściernego, a następnie nakładamy na meble nowy lakier lub lakierobejcę.

Pamiętajmy, że jeżeli okładzina na naszych meblach odkleja się, to przed przystąpieniem do ich malowania lub okleina, należy ją przykleić. Możemy to zrobić za pomocą kleju uniwersalnego dostępnego w każdym markecie budowlanym.

Krok 2. Malowanie ścian w kuchni

Płytki ceramiczne w kuchni często kładzie się jedynie na wybranych powierzchniach ścian na przykład przy kuchence czy zlewozmywaku, a pozostała ich część jest pomalowana farbą. Jeśli ściany są zabrudzone, zaplamione lub poszarzałe, warto je odświeżyć.

Jeżeli były one pomalowane zmywalną farbą kuchenną wysokiej jakości na przykład lateksową, wówczas często wystarczy po prostu dobrze myć ściany. Jeśli po takim zabiegu nadal widoczne są na nich smugi czy zabrudzenia, to przemalujmy ściany wałkiem na wybrany kolor. Jeśli malujemy na ten sam kolor, wówczas często wystarczające okazuje się już położenie jednej warstwy farby. Natomiast w przypadku zmiany kolory ścian prawdopodobnie konieczne będzie dwukrotne ich przemalowanie.

Wybierzmy do tego dobrej jakości farbę przeznaczoną do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności takich jak kuchnia czy łazienka. Taka farba jest odporna na działanie wilgoci i zmiennych temperatur, zawiera także składniki zapobiegające rozwojowi pleśni i grzybów na ścianach czy suficie, a także można ją łatwo i szybko umyć.

Oprócz malowania szybkim i łatwym sposobem na odświeżenie ścian są także fototapety i naklejki ścienne. Nakleja się je bardzo sprawnie, a także można je z łatwością usunąć w razie potrzeby. Piękna fototapeta może całkowicie odmienić wnętrze i nadać mu wyjątkowego charakteru, zarywając jednocześnie nieestetyczną przybrudzoną ścianę.

Z kolei niewielkie dekoracyjne naklejki ścienne często okazują się niezastąpione, w przypadku, gdy w jakimś miejscu na ścianie znajduje się trudna do usunięcia plama. Możemy po prostu zakryć ją naklejką.

Krok 3. Renowacja płytek kuchennych

Wymiana płytek w kuchni nie należy do przyjemności. Stare płytki trzeba skuć, co jest bardzo pracochłonne, uciążliwe i zajmuje naprawdę sporo czasu. Jeśli wiec płytki kuchenne po prostu Ci się znudziły lub ich powierzchnia jest podniszczona, ale dobrze trzymają się ściany, wówczas można dokonać ich renowacji. Zarówno płytki ścienne, jak i podłogowe można pomalować. W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór specjalnych farb przeznaczonych do malowania płytek ceramicznych. Są one proste w użyciu i o wiele tańsze niż nowe płytki. Poza tym malowanie płytek nie zajmuje wiele czasu, w czasie ich renowacji nie powstaje żaden pył i kuch, nie ma też mowy o hałasie.

Wiele osób zadaje sobie też pytanie, czy wyszczerbione płytki kuchenne zawsze trzeba wymienić. Oczywiście, że nie. Wszelkie ubytki w płytkach możemy uzupełnić specjalną masą szpachlową dostępną w każdym sklepie budowlanym.

Wymiana płytek na nowe jest konieczna tylko wtedy, gdy są one naprawdę mocno zdewastowane na przykład wiele z nich ma liczne wyrwy w powierzchni lub jest mocno popękanych. Płytki trzeba skuć również wtedy, kiedy zostały źle przyklejone i po prostu odpadają ze ściany- co prawda jest to raczej rzadki przypadek, ale niestety czasami się zdarza.

Krok 4. Wymiana dodatków kuchennych

Nie możemy też zapominać o tym, że bardzo ważną rolę w aranżacji kuchennego wnętrza odgrywają różnego rodzaju dodatki. Czasami już sama ich wymiana wystarczy, aby stworzyć zupełnie nowe oblicze kuchni. W kuchni warto postawić na neutralną bazę kolorystyczną w postaci szafek, podłogi i ścian w stonowanych barwach i zestawić je z dodatkami w ciekawych kolorach. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ wymieniają tylko same dodatki, bez konieczności wykonywania dużego remontu, możemy całkowicie odmienić wnętrze naszej kuchni.

O jakich dodatkach kuchennych mowa? Chodzi zarówno o tekstylia kuchenne takie jak na przykład ręczniki kuchenne, ściereczki, rękawicę kuchenną, firanki, poduszki na krzesła kuchenne oraz obrus, jaki dodatki użytkowe takie jak pojemniki do przechowywania żywotności i przypraw, czy akcesoria do gotowania jak choćby nabierki do zup lub wagę kuchenną. Oczywiście, jeśli mamy ochotę i pozwala na to nasz budżet, to możemy wymienić również sztućce, zastawę stołową oraz garnki. Pamiętajmy, że zarówno rolę praktyczną, jak i dekoracyjną pełnią również sprzęty kuchenne takie jak bateria zlewozmywakowa, lodówka bądź toster.

Wymieniając dodatki zwróćmy uwagę na spójność i kolorystyki. Powinny one pasować zarówno do całości aranżacji kuchenni, jak i do siebie wzajemnie. Mieszkanie ze sobą wielu dodatków w różnych stylach i kolorach nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ spowoduje to, że kuchnia będzie sprawiać wrażenie zagraconej i nieestetycznej.

Remont kuchni wcale nie musi być drogi ani pracochłonny. Możemy ją szybko odświeżyć prostymi metodami. Wszystkie race są łatwe do wykonania i bez trudu poradzimy sobie z nimi samodzielnie bez konieczności korzystania z pomocy ekipy remontowej. Nie będziemy też potrzebować kilku tygodni na gruntowny remont kuchni. Przemalowanie szafek oraz odświeżenie płytek i ścian nie zajmie nam więcej niż dwa dni.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać