Funkcjonalne i ładne urządzenie małej kuchni często jest nie lada wyzwaniem. Kiedy na niewielkim metrażu musimy zmieścić lodówkę, kuchenkę, szafki kuchenne i choćby malutki stolik, przy którym będziemy mogli spożywać posiłki, konieczne jest dobre rozplanowanie przestrzeni oraz wybór odpowiednich mebli. W przypadku szafek najlepiej sprawdzą się takie robione na wymiar, które będą idealnie dopasowane do rozmiarów naszej kuchni i pozwolą na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Nawet w najmniejszej kuchni warto wygospodarować miejsce na praktyczny stolik. Zjemy przy nim śniadanie przed wyjściem do pracy, czy szybką kolację przed pójściem spać. Wybór stolików do małych kuchni jest naprawdę spory. Jest wśród nich wiele ciekawych modeli, które zaskakują świetnym designem i sprytnymi rozwiązaniami technicznymi. Podpowiadamy, jaki stolik wybrać do małej kuchni.
Na niewielkiej przestrzeni idealnie sprawdzą się takie rodzaje stołów kuchennych jak:
Stół rozkładany do kuchni
Rozkładany stolik do kuchni to świetne rozwiązanie nie tylko do małych przestrzeni, ale również do średniej wielkości kuchni. Zdarza się, że od czasu do czasu potrzebne nam w kuchni miejsce przy stole dla nieco większej ilości osób, ale na co dzień nie możemy sobie pozwolić na ustawienie w pomieszczeniu większego stołu, ponieważ zajmowałby on zbyt dużo miejsca i utrudniał codzienne korzystanie z kuchni. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zakup stołu rozkładanego, którego na co dzień będziemy używać w formie kompaktowego mebla, natomiast będziemy go rozkładać, jeśli zajdzie potrzeba wygodnego posadzenia przy stole większej ilości osób.
Rozkładane stoły kuchenne są dostępne w różnych wymiarach, stylach oraz wersjach. Do tych najpopularniejszych należą:
- stoły rozsuwane, których blat powiększymy za pomocą dodatkowego segmentu wyciąganego poprzez rozsunięcie bocznych części stołu i podniesienie znajdującej się w jego centralnej części platformy,
- stoły rozkładane z opuszczanym blatem- tutaj z kolei część blatu jest osadzona na zawiasach i można ją po prostu opuścić w dół, a niekiedy schować pod spodem głównego blatu.
Stolik przyścienny do kuchni
W mieszkaniach w blokach często kuchnie są nie tylko niewielkie, ale również bardzo wąskie. Takie pomieszczenie jest szczególnie trudne w aranżacji, jednak i tutaj da się wkomponować niewielki, lecz wygodny i praktyczny stolik. Przy wąskim stoliku zamontowanym do jednej z kuchennych ścian możemy wygodnie zjeść śniadanie czy lunch albo używać go jako dodatkowej przestrzeni roboczej podczas przygotowywania posiłków.
Do wyboru mamy dwa rodzaje stolików tego typu:
- stolik kuchenny przyścienny podwieszany- jest to po prostu blat przyklejony lub przykręcony do ściany na stałe bez możliwości jego złożenia,
- stolik kuchenny przyścienny składany- taki mebel dzięki składanej nóżce, możemy otwierać i zamykać. Jest to naprawdę świetne rozwiązanie do bardzo malutkich kuchni, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni.
Niezależnie od tego, który rodzaj stolika przyściennego wybierzemy, pamiętajmy o tym, że powinien to być mebel porządnie wykonany i solidnie zamocowany do ściany. Jest to bardzo ważne nie tylko w kontekście wygody jego użytkowania, ale przede wszystkim w kwestii bezpieczeństwa. Mebel pod żadnym pozorem nie może być niestabilny lub się chwiać. Pamiętajmy, że będziemy na nim stawiać gorące napoje oraz dania. Jeżeli stolik będzie niestabilny, wówczas może na przykład dojść do rozlania się gorącej kawy czy zupy i poparzenia płynem. Nigdy nie oszczędzajmy więc na bezpieczeństwie swoim i swoich najbliższych i wybierzmy solidny mebel godnego zaufania producenta.
Stolik barowy do kuchni
Stół barowy to wręcz wymarzone rozwiązanie do kuchni otwartej na salon. Jeśli więc mieszkasz w kawalerce lub niewielkim mieszkaniu dwupokojowym o takim właśnie rozkładzie pomieszczeń, to stolik barowy będzie stanowić nie tylko wygodne miejsce do spożywania posiłków, ale również estetyczną formę oddzielenia przestrzeni kuchennej od dziennej.
Taki mebel ma smukłą formę i zajmuje naprawdę niewiele miejsca, a jest naprawdę bardzo praktyczny. Najlepiej wykonać go na wymiar. Wybierzmy kolor i styl, który będzie pasował zarówno do mebli kuchennych, jak i salonowych. Meble możemy dowolnie wyposażyć. Warto wybrać taki z praktycznymi szufladami czy półkami, które będą stanowić dodatkową przestrzeń do przechowywania.
Stolik barowy może być samodzielnym meblem odchodzącym w bok od ściany lub na przykład możemy być on umieszczony za blatem roboczym albo wyspą kuchenną. Wybierzmy takie rozwiązanie, które najbardziej nam się podoba.
Stolik do kuchni z blatu
Jeśli dysponujemy naprawdę bardzo niewielką przestrzenią, wówczas doskonałym rozwiązaniem jest zrobienie stolika kuchennego z blatu. Może on stanowić przedłużenie zabudowy meblowej lub na przykład pomost łączący dwie szafki. W rzędzie mebli cały blat jest takim sam, dzięki czemu przestrzeń kuchenna wygląda spójnie i harmonijnie.
Przy tego typu stolik z blatu najlepiej ustawić okrągłe stołki, które z łatwością wsuniemy pod niego, gdy skończymy spożywać posiłek. Stolik zrobiony z blatu będzie pełnić w naszej kuchni dwie istotne funkcje- roboczą, ponieważ będziemy na nim przygotowywać posiłki, oraz jadalną, gdyż posłuży również do ich spożywania.
Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne- przy takim stoliku zmieszczą się maksymalnie dwie osoby. Poza tym jednoczesne spożywanie posiłku przez jednego domownika i korzystanie z blatu roboczego przez drugiego jest niemożliwe lub bardzo niewygodne.
Stolik do kuchni w formie wysypy
Stolik w formie ładnej i praktycznej wyspy jadalnej to bardzo dobre rozwiązanie do małych kuchni otwartych na salon. Wyspa kuchenna może mieć różne formy i pełnić różne funkcje. Najpopularniejsze są modele łączące w sobie blat roboczy oraz stolik jadalny.
Taka wyspa stanowi gustowne połączenie części salonowej i kuchennej pomieszczenia, a co najważniejsze z reguły ma ona nieco większe wymiary niż na przykład stolik typu barowego, a więc może przy niej wygodnie zasiąść do posiłku więcej osób.
Co więcej, dostępne są także nowoczesne rozwiązania technologiczne, które w razie potrzeby pozwalają na wyraźne powiększenie takiego stołu. Możemy na przykład wybrać wyspę kuchenną z automatycznie wysuwanym blatem stołu. Dzięki takiemu mechanizmowi możemy powiększyć przestrzeń jadalną stołu nawet dwukrotnie. Mało tego, mamy możliwość regulacji jej wielkości, ponieważ dodatkowy blat możemy wysuwać w całości lub tylko częściowo.
Stolik do kuchni pod oknem
W wąskiej kuchni świetnym pomysłem jest wykorzystanie parapetu okiennego jako stolika kuchennego. Jak to zrobić? Wystarczy zlecić zamontowanie nieco szerszego niż normalny parapetu i umieścić pod nim drewniane hokery. W ten sposób powstanie niewielki, ale wygodny i praktyczny stolik. Teraz wystarczy ustawić przy nim stołki i można już przystąpić do spożywania posiłków.
Taki stolik pod oknem to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ w żaden sposób nie koliduje on z przestrzeniami roboczymi w kuchni, a także skraca nieco optycznie długie i wąskie pomieszczenie, poprawiając znacznie jego proporcje.
Ogromną zaletą codziennego zasiadania przy stoliku tuż obok okna jest również możliwość delektowania się nie tylko posiłkiem, ale także widokiem za oknem.
Nawet w niewielkiej kuchni można zjeść posiłek w komfortowych warunkach. Sukces tkwi w odpowiedniej aranżacji pomieszczenia. Wybór niewielkich stolików kuchennych jest bardzo duży. Możemy zdecydować się na jeden z gotowych modeli lub zlecić wykonanie takiego mebla na wymiar- wtedy będzie on idealnie dopasowany do naszej kuchennej przestrzeni, ale niestety trzeba się liczyć z tym, że jego koszt będzie wyższy.
Dokonując wyboru stolika do niewielkiej kuchni, pamiętajmy o jeszcze jednej ważnej kwestii- duże znaczenie ma kształt mebla. Na niewielkiej przestrzeni sprawdzi się stolik prostokątny lub kwadratowy. Ten pierwszy można umieścić przy ścianie, a drugi będzie świetnie się prezentować w rogu pomieszczenia. Odradza się ustawianie w małych kuchniach okrągłych stolików, które ze względu na swój kształt zajmują naprawdę sporo cennej przestrzeni, przy czym nie są zbyt praktyczne, ponieważ przy małym okrągłym stoliku i tak nie usiądzie wygodnie większa ilość osób.