Czeka nas jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk na niebie. 25 października będziemy mogli oglądać częściowe zaćmienie słońca i to widoczne z każdego miejsca w Polsce. Jednak zanim zaczniemy, warto się zastanowić jak o siebie zadbać.Jak przygotować się na zaćmienie słońca? Absolutnie nie patrzeć na wprost na słońce bez ochrony. Grozi to poważnymi uszkodzeniami wzroku!

Najlepiej widać w Europie Wschodniej

Zaćmienie jakie przypadnie nam w udziale 25 października, jest wyjątkowe z wielu powodów. Kiedyś samo zjawisko astronomiczne jakim jest zaćmienie, było wynikiem siły wyższej. Dzisiaj już wiemy, że stoi za tym sama natura, która tak to wszystko pomyślnie zorganizowała. Im dalej na wschód i północ, tym zjawisko będzie bardziej spektakularne. Dla przykładu, mieszkańcy obwodu Tiumeńskiego w Rosji zobaczą aż 82 procent zakrycia powierzchni słońca. W Polsce będzie to około 30 do 40 procent.

Jak przygotować się na zaćmienie słońca?

Przede wszystkim nigdy nie kieruj wzroku bezpośrednio na słońce. W normalnych warunkach patrzenie wprost na ognistą kulę na niebie jest niebezpieczne. Przy zaćmieniu, potencjalne uszkodzenie wzroku znacznie wzrasta. Odrzuć również pomysł dotyczący patrzenia przez lornetkę lub teleskop. W takim przypadku serwujesz sobie trwałe uszkodzenie gałki ocznej. A o nią trzeba dbać.

Dlatego też w pierwszej kolejności zadbaj o dzieci i o to, aby miały właściwą ochronę podczas tego typu obserwacji na niebie. Niezbyt fortunnym pomysłem jest również używanie okularów przeciwsłonecznych. One z kolei, mimo że chronią przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB, to jednak nie dają stuprocentowej ochrony w przypadku długotrwałego obserwowania zaćmienia słońca.

Zobacz również: Żądło będzie latać z naddźwiękową prędkością. Zobacz podróże przyszłości!

Dobrym pomysłem będzie użycie dedykowanych do oglądania takich zjawisk filtry albo folie. Poszukaj np folii ND5, blokującej ponad 99,99 procent światła. Na rynku są również dostępne przyrządy takie jak maski lub gogle przystosowane do obserwacji zaćmienia słońca. Jeżeli w twojej okolicy znajduje się obserwatorium astronomiczne, koniecznie zorientuj się, czy 25 października, w dzień zaćmienia słonecznego, nie są organizowane wykłady i pokazy. Obserwacja tego zjawiska z komentarzem eksperta może przynieść niezapomniane wrażenia!