4 września 2022 roku w życie weszły przepisy mówiące o tym, że znana wszystkim naklejka na szybie samochodu z numerem rejestracyjnym nie ma prawa bytu. Jednak nikt dokładnie nie określił, co jeżeli taka nalepka zostanie. Usunięcie naklejek rejestracyjnych to konieczność, która, póki co jest marginalizowana. A za to można dostać spory mandat!

Nalepka z numerem rejestracyjnym, czym się różni?

Po 4 września 2022 roku, naklejka z numerem rejestracyjnym przestaje mieć kluczową z prawnego punktu widzenia ważność. O ile wcześniej była prawnym wymogiem, o tyle obecnie, nie różni się swoją ważnością od śmiesznych napisów typu “kupione z 500 plus” czy “Baba za kierownicą”. Jednak są takie sytuacje, kiedy naklejka z numerem rejestracyjnym może sprawić że otrzymamy mandat karny. I to wysoki.

Usunięcie naklejek rejestracyjnych – kiedy?

Jest to wymóg obligatoryjny w przypadku, gdy samochód zmienia właściciela, lub też ma nadany inny numer rejestracyjny. Wtedy usunięcie naklejki z numerem rejestracyjnym który już nie obowiązuje, jest logiczną konsekwencją. Jednak za taką starą naklejkę, z nieważnym numerem rejestracyjnym, nie obciąży cię mandatem.

Zobacz również: 2022 wszystko zmienia. Oto nowy taryfikator punktów karnych!

Moment w którym otrzymamy mandat karny podczas kontroli drogowej sprowadza się do bardziej prozaicznej kwestii. Jest nią miejsce, w którym naklejka została przyklejona. I tak, jeżeli wspomniana nalepka jest umieszczona w takim miejscu, że zakrywa pole widzenia i ogranicza widoczność, to możesz spotkać się z karą. Mając na względzie bezpieczeństwo użytkowników ruchu, policjant może poprosić cię o pozostanie w samochodzie i ustalenie, czy pole widzenia jest jasne.

Jak usunąć taką nalepkę?

Usunięcie naklejek rejestracyjnych może nastręczyć sporo problemów. Z definicji i ogólnego założenia miały one przetrwać nie tylko wszystkie warunki atmosferyczne, ale i uszkodzenia mechaniczne. W tym przypadku dobrze sprawdzi się zwykły rozpuszczalnik. Nie rekomenduje się jednak usunięcia jej papierem ściernym czy innymi „zdzierakami”. Można trwale uszkodzić nie tylko przednią szybę, ale i karoserię samochodu.