Nadszedł czas na urządzenie pokoju swojego dziecka? To doskonały moment, żeby zastanowić się, jak to zrobić, żeby to pomieszczenie było jak najbardziej praktyczne. Pamiętaj, że urządzanie pokoju malucha to duże wyzwanie, również finansowe. Im bardziej praktyczny będzie pokój, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że za chwilę będzie trzeba go przerabiać. Odradzamy na przykład urządzania dzieciom pokojów tematycznych. Nasze pociechy w pewnym wieku bardzo szybko się nudzą i często zmieniają zainteresowania. Dlatego jeśli urządzicie dziecku pokój tematyczny, związany z jego ulubioną bajką, musicie się liczyć z tym, że za chwilę będzie trzeba coś w nim zmieniać.

Miejsce do zabawy i miejsce do nauki

Przede wszystkim musisz pamiętać, że Twoje dziecko, w swoim pokoju powinno mieć zarówno miejsce do zabawy, jak i do nauki. Miejsca te powinny być wyraźnie od siebie oddzielone. Dziecko powinno wiedzieć, że tam gdzie się uczy nie powinno się bawić. Dzieci w wieku szkolnym koniecznie muszą posiadać biurko z wygodnym krzesłem. To tam będą spędzać wiele godzin, odrabiając lekcje i ucząc się do klasówek. Biurko powinno znaleźć się w dobrze oświetlonym miejscu, a krzesło musi być odpowiednio dopasowane do wzrostu dziecka. Na biurku musi znaleźć się też, ustawiona w odpowiednim miejscu lampka. Złe oświetlenie może mieć negatywny wpływ na wzrok dziecka. Oczywiście oprócz miejsca do nauki, warto stworzyć dziecku również kącik do zabawy. Powinno to być takie miejsce, w którym nasz najmłodszy członek rodziny będzie mógł odpocząć i zrelaksować się po całym dniu w szkole. To właśnie tam możesz umieścić ulubione zabawki swojej pociechy.

Dużo miejsca do przechowywania to podstawa

Pamiętaj! Im mniej rzeczy na wierzchu, tym mniejsza szansa na powstawanie bałaganu. Dlatego w pokoju dziecięcym powinno znajdować się bardzo dużo miejsca do przechowywania. Urządzając pokój dziecku, warto zainwestować w dużą szafę. Taką, która pomieści wszystkie ubrania i w której wszystko będzie można sensownie poukładać. Dobrze by było, żeby zabawki i ubrania nie były przechowywane w jednym miejscu. Dzieci, wyciągając swoje ulubione zabawki, nie zwracają uwagi na bałagan, który tworzą. W pokoju dziecięcym powinno się znajdować kilka szafek z szufladami, w których Twoja pociecha będzie trzymać zabawki. Im więcej takiego miejsca, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem są duże szuflady pod łóżkiem i kolorowe pudełka, w których również można przechowywać rzeczy. Pamiętaj, że już od najmłodszych lat musisz uczyć swoje dziecko, jak utrzymywać porządek!