Wybierając altanę ogrodową, skupiamy się głównie na jej wielkości oraz stylu, w jakim jest wykonana, aby jak najlepiej pasowała do wystroju naszego ogrodu. Choć jest to oczywiście bardzo ważne, to jednak warto zwrócić uwagę również na odpowiednią aranżację jej wnętrza, do tego bowiem zależy komfort użytkowania altany.

Aranżacja i wyposażenie altany ogrodowej powinny być dopasowane do jej stylu oraz wielkości, ale także do naszych potrzeb i oczekiwań oraz przeznaczenia altany. Zupełnie inaczej będzie wyglądać wyposażenie niewielkiej ogrodowej altanki do spędzania czasu w pojedynkę lub we dwoje, a inaczej przestronnej okazałej altany przeznaczonej do spotkań towarzyskich w większym gronie rodziny i przyjaciół. Doradzamy, jak urządzić wnętrze altany ogrodowej.

Jak zaprojektować wnętrze altany?

Wnętrze małej altanki możemy z powodzeniem zaprojektować w wyobraźni lub na kartce, jednak w przypadku dużej altany, lepiej sprawdzi się projekt wykonany w programie komputerowym, który umożliwi nam dokładną wizualizację altany. Dzięki niemu unikniemy pomyłek w doborze odpowiednich wymiarów mebli i będziemy mogli przetestować różne wersje aranżacji wnętrza bez wychodzenia z domu i ponoszenia kosztów.

Projektując wnętrze altanki ogrodowej, trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak jej:

– przeznaczenie – w altanie rekreacyjnej przeznaczonej do odpoczynku i relaksu będziemy potrzebować przede wszystkim wygodnych mebli do siedzenia. W małej altance może to być na przykład stylowa romantyczna ławeczka, z kolei w większej wygodny zestaw wypoczynkowy w postaci foteli oraz kanapy, a także łatwy lub stolika kawowego.

Z kolei, jeśli altana ma być przeznaczona głównie do biesiadowania na przykład przy grillu, wówczas konieczne jest wstawienie do niej wygodnego stołu do spożywania posiłków oraz dostosowanej do ilości domowników liczby krzeseł.

Zdarza się, że zamknięta altanka ogrodowa nie ma być przeznaczona do celów rekreacyjnych, a na przykład służyć wyłącznie do przechowywania mebli ogrodowych oraz akcesoriów ogrodniczych. Oczywiście wyposażenie takiej altany będzie skromniejsze i zupełnie inne. Przyda się sporo wolnego miejsca oraz kilka wygodnych półek lub szafka do przechowywania akcesoriów, nawozów i środków ochrony roślin.

– wielkość – metraż altany ogrodowej ma zasadnicze znaczenie podczas projektowania wystroju jej wnętrza. To właśnie do niego należy dostosować ilość oraz wielkość mebli. Nie upychamy do małej altanki dużego stołu i krzeseł. Nie będzie to ani wygodne, ani ładne. Lepiej postawić w niej na przykład subtelny ażurowy metalowy stoliczek kawowy i dwa krzesła lub delikatną ławeczkę.

– styl altany i ogrodu – postarajmy się, aby aranżacja wystroju wnętrza altany była spójna ze stylem, w jakim wykonana została sama altana oraz w jakim urządzony jest nasz ogród.  Na przykład romantyczna sielska altana lub altana w stylu boho będzie pięknie się prezentować w ogrodzie w typie wiejskim, łąkowym lub leśnym. Z kolei taka o bardzo eleganckim klasycznym wnętrzu będzie pasowała do ogrodu w stylu angielskim bądź we włoskim lub francuskim stylu pałacowym. Ponadczasowa i pasująca do każdego ogrodu będzie też aranżacja wnętrza altany w stylu minimalistycznym.

Jak urządzić wnętrze altany?

Aranżacja altanki ogrodowej nie jest trudna. Nie musi ona być także kosztowna ani czasochłonna. Trzeba tylko ją dobrze przemyśleć i wybrać optymalne rozwiązania. Podczas urządzania altanki możemy skorzystać zarówno z nowych mebli i dekoracji, jak i tych vintage lub z drugiej ręki, co znacznie obniży koszty całej inwestycji.

Materiały, z jakich wykonane zostały meble i dodatki, które chcemy wstawić do altany, należy dopasować do jej charakteru. Najważniejsze jest to, czy jest to altanka otwarta, półotwarta czy zamknięta. Jest to niezwykle istotne, ponieważ o ile w altance całkowicie zamkniętej sprawdzi się większość standardowych materiałów wykończeniowych, to już tej otwartej konieczne jest użycie materiałów odpornych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych takich jak wilgoć czy promieniowanie słoneczne.

Niezbędne wyposażenie altanki ogrodowej przeznaczonej do celów rekreacyjnych to:

Meble do altany ogrodowej

Jak już wspomnieliśmy rodzaj, ilość i wielkości mebli do altany są ściśle uzależnione od jej metrażu oraz przeznaczenia. Skupmy się więc na materiałach, z jakich powinny one być wykonane.

Do altanek zamkniętych możemy wstawić każde meble. Sprawdzą się zarówno takie ogrodowe, jak i domowe. Natomiast w altance półotwartej oraz otwartej najlepiej wykorzystać meble przeznaczone na tereny zewnętrzne, czyli po prostu meble ogrodowe, tarasowe lub balonowe. Mogą one być wykonane z różnych materiałów, na przykład takich jak:

  • odpowiednio impregnowane i zabezpieczone drewno,
  • wiklina,
  • rattan,
  • technorattan,
  • tworzywo sztuczne,
  • metal.

Pamiętajmy, by również tekstylne elementy mebli były zrobione z materiałów odpornych na działanie wilgoci i łatwych do czyszczenia.

Oświetlenie altany ogrodowej

Oświetlenie pełni w altance ogrodowej zarówno bardzo ważną funkcję praktyczną, jak i dekoracyjna. Możemy je zainstalować zarówno wewnątrz altanki, jak i na je fasadzie. Bardzo istotne jest to, czy altanka jest podłączona do sieci elektrycznej. Jeśli tak, to możemy skorzystać z klasycznego oświetlenia zasilanego prądem sieciowym. Jednak niezależnie do tego, czy wykorzystamy oświetlenie typu LED, klasyczne lampy stojące, wiszące czy ozdobne girlandy świetlne, pamiętajmy, że musi to być oświetlenie przeznaczone na tereny zewnętrzne. Wybierzmy je także w przypadku altanki zamkniętej bowiem normalne lampy przeznaczone do mieszkań, z reguły nie są odporne na niskie temperatury, a wnętrze altanki, mimo iż zamknięte, nie będzie przecież ogrzewane w zimie.

Jeżeli w altance nie ma prądu i nie możemy lub po prostu nie chcemy go do niej doprowadzać, to skorzystajmy z oświetlenia solarnego. Oczywiście możemy także korzystać ze świec, ale pamiętajmy, aby w drewnianej konstrukcji altanki robić to w sposób rozsądny, aby nie wzniecić pożaru.

Dekoracje do altany ogrodowej

Altana jest częścią ogrodu. Powinna więc harmonijnie się z nim łączyć. Pomoże w tym ozdobienie je od zewnątrz roślinami. Możemy na przykład ustawić przy niej kwietniki lub powiesić je na ścianach albo filarach altanki. Świetnie będą się też prezentować wspinające się po altance pnącza takie jak na przykład bluszczyk, winorośl, klematisy czy róże pnące.

Z kolei we wnętrzu altany możemy wykorzystać takie elementy dekoracyjne jak:

  • obrus na stół,
  • dekoracyjne poduszki, pledy oraz narzuty,
  • dywanik odporny zrobiony z materiału odpornego na działanie wilgoci,
  • zasłonki w przypadku zamkniętej altanki z oknami,
  • kwiaty doniczkowe- żywe rośliny możemy także oczywiście wykorzystać w aranżacji wnętrza altanki. Można je postawić w rogach pomieszczenia na podłodze lub w przypadku zamkniętej altanki na parapecie albo kwietniku postawionym przy oknie.

Możliwości aranżacji altany ogrodowej jest w zasadzie nieskończenie wiele. Wszytko zależy od naszego gustu, potrzeb oraz naszej wyobraźni. Jeśli nie możemy się zdecydować, jaki styl wybrać, wówczas warto zainspirować się jednym z najmodniejszych w tym sezonie trendów w aranżacji ogrodów, tarasów, altan i innych przestrzeni zewnętrznych. Należą do nich styl skandynawski, ekologiczny oraz minimalistyczny. Nigdy nie wychodzą z mody także altany w stylu wiejskim oraz romantycznym.