Naturalny rattan to piękny materiał, z którego często wykonuje się zarówno meble do mieszkań i domów, jak i meble zewnętrzne przeznaczone do ogrodów, na tarasy oraz balkony. Są one bardzo eleganckie i komfortowe. Niestety jednak rattan, jak każdy materiał naturalny wymaga specjalnej pielęgnacji, a z czasem ulega zużyciu. Dotyczy to zwłaszcza mebli zewnętrznych, które podczas codziennego użytkowania narażone są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych takich jak promieniowanie słoneczne oraz wilgoć. Na tarasie, balkonie lub w ogrodzie meble mogą też łatwej ulec zabrudzeniu.
Meble rattanowe mogą nie tylko się pobrudzić, ale także ulec uszkodzeniu mechanicznemu. Jeśli nie są bardzo zniszczone, to możemy je z powodzeniem odnowić we własnym zakresie. Wystarczy porządnie wyczyścić meble, odświeżyć ich kolor i usunąć usterki. Podpowiadamy, jak samodzielnie naprawić meble rattanowe.
Kiedy meble rattanowe wymagają renowacji?
To, że meble z rattanu wymagają konserwacji i renowacji widać na pierwszy rzut oka. Kiedy ich powierzchnia jest wyraźnie zabrudzona lub poszarzała a w meblu pojawiają się uszkodzenia mechaniczne, to znak, że pora go odnowić.
Do najczęstszych uszkodzeń mebli rattanowych należą uszkodzenia siatki. Może do nich dojść w różnych okolicznościach na przykład w wyniku upuszczenia na mebel ciężkiego przedmiotu, upadku mebla, jego uderzenia, czy wskutek niewłaściwego przechowywania przykładowo pod obciążeniem. Do uszkodzenia może też prowadzić przechowywanie rattanowych mebli w warunkach podwyższonej wilgotności.
Najczęściej dochodzi do odkształcenia się lub rozerwania siatki w meblu rattanowym. Na szczęście takie uszkodzenie możemy samodzielnie naprawić i to w dosyć prosty sposób.
Jak naprawić uszkodzone meble rattanowe?
Nie jest to wcale skomplikowane. Typowe uszkodzenia mebli wykonanych z rattanu naprawimy szybko i bez trudu korzystając z gotowych zestawów do renowacji mebli rattanowych. W ich skład wchodzą kołek trapezowy i sitaka (plecionka) w wybranym kolorze i grubości. Takie zestawy są niedrogie i powszechnie dostępne- możemy je kupić na przykład w marketach budowlanych, ogrodniczych oraz sklepach meblowych.
Przystępując do naprawy mebla na przykład krzesła lub fotela rattanowego, najpierw musimy usunąć stary kołek trapezowy oraz oczyścić miejsce po nim, a także usunąć uszkodzoną siatkę. Następnie wymierzamy, ile nowej siatki będziemy potrzebować. Wycinamy odpowiedniej wielkości kawałek nowej siatki i umieszczamy go na kilka minut w ciepłej wodzie- dzięki temu łatwiej będzie go dopasować. Tak przygotowaną siatkę naciągamy i przymocowujemy za pomocą klinów oraz kleju. Na koniec oczywiście wbijamy jeszcze nowe kołki trapezowe.
Szczegółowa instrukcja wykonania takiej naprawy wraz z ilustracjami jest zawsze zamieszczona na ulotce dołączonej do opakowania zestawu do wykonania samodzielnej renowacji mebli rattanowych.
Ta metoda naprawy idealnie sprawdzi się w przypadku standardowych produkowanych fabrycznie mebli z rattanu. Co jednak zrobić, gdy uszkodzeniu ulegnie mebel wylatany ręcznie? Czy jesteśmy skazani na jego wymianę na nowy? Na szczęście nie! Również ręczną plecionkę możemy z powodzeniem samodzielnie naprawić, ale jest to już nieco bardziej skomplikowana praca.
Po pierwsze musimy jedno po drugim ręcznie usunąć wszystkie uszkodzone włókna mebla i zastąpić je nowymi. Nie jest to trudne zadanie, ale niestety monotonne i dosyć czasochłonne. Podczas naprawy możemy skorzystać nie tylko z rattanu, ale również z innych materiałów pasujących wizualnie do rattanu. Taka naprawa może okazać się nie tylko udana pod względem technicznym, ale również może sprawić, że mebel będzie wyglądać wyjątkowo oryginalnie i ładnie.
Jeszcze jednym interesującym sposobem na naprawę wyplatanego ręcznie mebla rattanowego, w którym siedzisko uległo uszkodzeniu, jest wykonanie na jego miejsce siedziska z trawy morskiej, sitowia lub tapicerki. Efekty takiej renowacji są naprawdę zachwycające.
Jak odświeżyć meble rattanowe w 4 prostych krokach?
Jeśli nasze meble z rattanu nie są uszkodzone mechanicznie, ale są zabrudzone czy nieco wyblakły, to w bardzo prosty sposób możemy przywrócić im blask. Zrobimy to w czterech prostych krokach:
Krok 1. Czyszczenie mebli rattanowych
Czyszczenie mebli rattanowych nie jest trudne, jednak wymaga zastosowania odpowiedniej metody. Pamiętajmy, że rattan to materiał naturalny, który nie jest w pełni odporny na działanie wilgoci. Podczas jego czyszczenia powinniśmy więc unikać nadmiernego moczenia powierzchni mebli.
Najpierw usuńmy z nich kurz- najlepiej zrobić to za pomocą wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Jeśli mebel jest poszarzały, wówczas możemy szmatkę najpierw zamoczyć w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego lub wody utlenionej w ilości 4 łyżek na 1 litr letniej wody. Zawsze pamiętajmy, aby dobrze ją wykręcić przed przystąpieniem do mycia mebla. Następnie delikatnie przecieramy rattan.
Jeśli mebel jest mocniej zabrudzony, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalistycznego preparatu do czyszczenia mebli rattanowych, który znajdziemy w marketach budowlanych i ogrodniczych, a często także w sklepach meblowych oraz dobrych drogeriach.
Po wyczyszczeniu mebli przetrzyjmy je jeszcze raz suchą ściereczką i pozostawmy do całkowitego wyschnięcia.
Krok 2. Malowanie mebli rattanowych
Jeśli nasze meble po umyciu nadal nie prezentują się zbyt dobrze, to możemy szybko i skutecznie odmienić ich wygląd, malując je farbą. Możemy je pomalować na dowolny kolor. O odpowiednią farbę do rattanu zapytajmy w markecie budowlanym. Najczęściej sprawdza się po prostu taka przeznaczona do malowania drewna.
Dzięki malowaniu stare wyblakłe meble rattanowe na taras czy do ogrodu zyskają zupełnie nowe oblicze i będą nam służyć jeszcze przez dłuższy czas.
Krok 3. Renowacja siedziska i oparcia mebli rattanowych
Siedzisko i oparcie fotela czy krzesła rattanowego możemy tapicerować nie tylko, gdy jego siatka ulegnie uszkodzeniu. Jest to również świetne rozwiązanie dla poprawy wyglądu spłowiałych mebli oraz nadanie nowego looku taki, które po prostu nam się znudziły.
Jeśli mamy doświadczenie w renowacji starych mebli lub żyłkę majsterkowicza, to możemy spróbować obić mebel samodzielnie. W praktyce jednak najprościej i najszybciej będzie skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się obiciami meblowymi. Wybór obić do rattanu jest bardzo szeroki. Z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Krok 4. Dekoracja mebli rattanowych
Jeżeli nasz rattanowy meble jest już lekko podniszczony, ale nie chcemy go poddawać gruntownej renowacji, wówczas świetnym rozwiązaniem jest po prostu położenie na siedzisko dekoracyjnej wygodnej poduchy do siedzenia albo po prostu przykrycie go gustownym kocem.
Te rozwiązania sprawią, że mebel nie tylko będzie się ładnie prezentować, ale także korzystanie z niego będzie o wiele przyjemniejsze i bardziej komfortowe.
Naprawa mebli rattanowych nie jest ani trudna, ani droga. W większości przypadków poradzimy sobie z nią samodzielnie bez konieczności korzystania z usług fachowców. Wystarczą chęci i gotowy zestaw do naprawy rattanu. Rattan to materiał trwały, dlatego szkoda wyrzucać lekko uszkodzone meble. Zdecydowanie opłaca się je naprawić. Efekty renowacji zwykle są bardzo dobre, a odnowiony mebel będzie nam służył jeszcze przez długie lata.