Dobra bateria kuchenna do zlewozmywaka powinna łączyć w sobie funkcjonalność i ładny wygląd. Pamiętajmy, że z baterii będziemy korzystać codziennie wielokrotnie w ciągu dnia. Musi więc ona być trwała i idealnie dopasowana do gabarytów naszego zlewozmywaka. Źle dobrana bateria potrafi zamienić codzienne kuchenne czynności w prawdziwy koszmar. Wyobraź sobie rozpryskującą się po kuchni wodę za każdym razem, gdy zmywasz naczynia czy myjesz warzywa lub owoce.

Oszczędzanie na baterii kuchennej nie ma sensu. Będzie ona intensywnie eksploatowana, musi więc być wyjątkowo trwała i solidna. Ciągłe awarie mogą zakłócić nasze codzienne funkcjonowanie i sprawią, że korzystanie kuchnie będzie nieprzyjemne. Wybór baterii zlewozmywakowych jest ogromny. Dzięki tej różnorodności możemy idealnie dopasować baterię do swojego gustu oraz stylu, w jakim urządzona jest kuchnia, ale niekiedy sprawia to także, że mamy mętlik w głowie i trudności z wyborem odpowiedniej armatury kuchennej. Baterie są dostępne w wielu wzorowych, kolorach i wielkościach. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą baterię kuchenną.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii kuchennej?

Bateria kuchenna powinna przede wszystkim być dobrze dopasowana do rodzaju oraz wielkości zlewozmywaka. Nie bez znaczenia dla komfortu jej użytkowania oraz trwałości jest materiał, z jakiego została wykonana. Warto także zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów ekologicznych oraz ekonomicznych.

Oto 4 ważne kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze baterii kuchennej:

Rodzaj baterii

Do wyboru mamy baterie ścienne lub stojące (sztorcowe). Konstrukcja wszystkich baterii ściennych jest podobna. Zasadnicze różnice można zauważyć w zasadzie jedynie w ich wyglądzie. Natomiast w przypadku baterii stojących sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Do wyboru mamy trzy typy takich baterii. Są to:

  • baterie o prostych wylewkach – te modele uznawane są za najbardziej tradycyjne. Ich nachylenie względem zlewozmywaka wynosi 45 stopni. Są więc dosyć niskie. Takie rozwiązanie będzie idealne do głębokich zlewozmywaków, czyli takich, których wysokość to około 20 cm.
  • baterie w kształcie litery U – jest to najbardziej uniwersalny rodzaj baterii, który sprawdzi się w zakresie wysokości zlewozmywaka od 12 cm do nawet nieco powyżej 16 cm.
  • baterie w kształcie litery F – takie baterie sprawdzą się idealnie w przypadku płytkich zlewozmywaków.

Materiał, z jakiego wykonana jest bateria

Oczywiście wszystkie dostępne w sprzedaży zlewozmywaki muszą spełniać pewne normy jakości i bezpieczeństwa. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego są wykonane i upewnić się, że nie zawierają one na przykład niekorzystnych dla zdrowia związków ołowiu i niklu.

W praktyce najlepsze, najtrwalsze i najbezpieczniejsze są po prostu baterie wykonane ze stali, które są trwałe, odporne, lekkie i w pełni bezpieczne w użytkowaniu.

Ekologia

Baterii kuchennej używamy wiele razy w ciągu dnia, warto więc zadbać o to, by była ona przyjazna dla środowiska naturalnego, czyli pozwalała na oszczędność wody podczas zmywania naczyń czy mycia warzyw. Nie zapominajmy, że mniejsze zużycie wody przełoży się również na istotne zmniejszenie rachunków. Dlatego zdecydowanie warto zainwestować w takie rozwiązania techniczne do baterii zlewozmywakowych jak perlatory. Napowietrzają one strumień wody i sprawiają, że staje się on bardziej efektywny przy mniejszym jej zużyciu. Pomagają one także łatwo nakierować strumień wody, co ułatwia codzienne prace kuchenne.

Dodatkowe funkcje baterii kuchennych

Trzy ciekawe i funkcjonalne rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę to:

  • wyciągana i w pełni obrotowa wylewka, która znacznie ułatwia na przykład nalewanie wody do wazonów czy innych pojemników, a także sprawia, że samo mycie zlewozmywaka staje się o wiele szybsze i łatwiejsze.
  • funkcja filtracji wody – producenci armatury kuchennej oferują już takie nowoczesne i praktyczne rozwiązania jak baterie wyposażone w filtry do wody. Dzięki nim woda płynąca z kranu w kuchni jest idealnie czysta i nadaje się do picia nawet bez przygotowania. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i praktyczne. Będziemy mogli zapomnieć o używaniu dzbanków filtrujących. Na naszych naczyniach przestanie także osadzać się nieestetyczny i trudny do usunięcia osad oraz kamień z wody. Wkład filtrujący jest montowany pod zlewem. Nie widać go więc i nie wpływa w żaden sposób na obniżenie estetyki samej baterii oraz zlewozmywaka. Wydajność nowoczesnych filtrów do wody tego rodzaju to około 6 miesięcy (6 000 litrów wody). Zdecydowanie warto zainwestować w takie rozwiązanie.
  • funkcja uruchamiania baterii dotykiem. Czasami trudno nam jest otworzyć wodę bardzo zabrudzonymi na przykład od ciasta lub tłuszczu dłońmi. Jest to nie tylko niewygodne, ale przyczynia się do zabrudzenia armatury i konieczności jej wyczyszczenia. Świetną opcją jest wybór baterii zlewozmywakowej uruchamianej dotykiem. Jak działają takie modele? Wystarczy, że dotkniemy wylewki delikatnie dłonią, łokciem lub sztućcem, a uruchomi się przepływ wody. Mało tego możemy wcześniej ustawić pożądaną jej temperaturę, nie będzie więc także konieczności jej regulacji.

Jak dopasować baterię kuchenną do stylu wnętrza?

Trwałość i funkcjonalność baterii do zlewozmywaka jest oczywiście bardzo ważna, lecz nie bez znaczenia jest także jej wygląd. Tutaj wybór jest naprawdę ogromny. Producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to nowych rozwiązań stylistycznych i kolorystycznych.

My podczas zakupu baterii do zlewozmywaka kuchennego kierujmy się przede wszystkim tym, a jakim stylu urządzona jest nasza kuchnia. Kolor baterii możemy na przykład dopasować do koloru uchwytów szafek i szuflad, dzięki czemu powstanie spójna i harmonijna całość. Świetnym pomysłem jest także wybór baterii w tym samym kolorze co dominujące dodatki kuchenne lub na przykład lampa. W monochromatycznym wnętrzu bateria może stanowić także przełamanie dla stonowanej kolorystyki kuchni i wyraźny akcent barwny w pomieszczeniu.

Poza kolorystyką istotny jest także wybór modelu baterii. W kuchni urządzonej w stylu minimalistycznym, nowoczesnym czy industrialnym sprawdzą się minimalistyczne baterie po ponadczasowych prostych formach. Z kolei w przytulnych i ciepłych kuchniach urządzonych na przykład w stylu wiejskim, rustykalnym czy sielskim pięknie będą się prezentować baterie stylizowane na stare oraz te bogato zdobione. Świetnym wyborem będą na przykład takie w kolorze patynowanej miedzi. Są także style w aranżacji wnętrz, do których będą pasować oba te rozwiązania. Zarówno nowoczesne, jak i stylizowane baterie będą się ładnie komponować na przykład ze stylem skandynawskim, shabby chic czy hamptons.

Pamiętajmy, że na pierwszym miejscu podczas dokonywania wyboru baterii do kuchni jest zawsze jej dopasowanie do wymiarów zlewozmywaka. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy bateria będzie pasować, to poprośmy o pomoc w jej wyborze wykwalifikowanego doradcę w sklepie. Funkcjonalna, wykonana z wysokiej jakości trwałych materiałów, a także piękna bateria zlewozmywakowa sprawi, że codzienne korzystanie z kuchni będzie wygodne i przyjemne.