Psy są z nami od setek lat. Stały się właściwie normalnym elementem życia człowieka. Często rozumieją zadziwiające ilości słów i wykazują zachowania, które wydają się być bardzo ludzkie (tęsknienie, spanie z głową na poduszce).

Przez to wszystko niektórzy z nas zapominają, że mamy do czynienia z odrębnym gatunkiem. Potrzeby naszych czworonogów również są zupełnie inne niż nasze i inaczej należy je zaspokajać. Dzisiaj podpowiemy, co rozbić, aby pies był szczęśliwy.

Czego psy potrzebują do szczęścia?

Potrzeby psiaków można podzielić na dwie podstawowe kategorie: nieelastyczne i elastyczne. Pierwsze to wymagania niezbędne do tego, aby nasz przyjaciel mógł prawidłowo funkcjonować. Drugie po prostu podnoszą psie życie na kolejny, wyższy poziom. Nieelastyczne potrzeby psa to: prawidłowe odżywianie, sen, poczucie bezpieczeństwa, pielęgnacja.

Czym karmić psa, aby był szczęśliwy (i zdrowy jednocześnie)?

Niestety psy niekiedy lubią jeść rzeczy, których absolutnie nie powinny. Po Internecie krążą opowieści o czworonogach, które zjadły tabliczkę czekolady, tylko dlatego, że ta spadła ze stołu. Tutaj ważna informacja – psy nie są przystosowane do trawienia tych łakoci, a bardziej konkretnie mówiąc, do wydalania niektórych ich składników. Zawarta w czekoladzie teotrobina może naszemu podopiecznemu zaszkodzić i to bardzo mocno.

Podobnie sprawa wygląda z kośćmi z kurczaka. Psy są szczęśliwe, kiedy chrupią. Niejednokrotnie organicznie wręcz uwielbiają kości. Pałaszują również te z kurczaka, pomimo że są kruche i mogą uszkodzić ich przewód pokarmowy.

Ustaliliśmy, czego nie można dawać psu. Automatycznie pojawia się natomiast pytanie, czym go karmić. Wskazana dieta to ta bogata w białko. W końcu psy są przede wszystkim drapieżnikami. Posiłki powinny jednak zawierać również odpowiednie ilości witamin oraz wapnia i innych minerałów.

Zapewnij psu zdrowy i długi sen

Opiekunowie często opowiadają o swoich psach, które śpią osiemnaście godzin na dobę i zaraz dodają, że też by tak chcieli. Sęk w tym, że takie zachowania czworonogów wynikają nie tylko z tego, że nie mają one harmonogramu zapełnionego spotkaniami biznesowymi. Psy najzwyczajniej w świecie potrzebują więcej godzin w Krainie Morfeusza niż my.

U szczeniaków i seniorów niezbędna ilość godzin odpoczynku może sięgać osiemnastu. Psy pomiędzy tymi okresami również jednak potrzebują kilkunastu godzin snu, a nie ośmiu jak ich opiekunowie.

Poczucie bezpieczeństwa

Psy często instynktownie wybierają do spania miejsca, które przypominają jaskinie albo jamy. Chowają się pod stołami czy w trudno dostępnych zagłębieniach za kanapą (w przypadku małych ras). Takie zachowanie wynika z potrzeby bezpieczeństwa. Często czworonogi chcą się zaszyć w miejscu, w którym nikt ich nie będzie ich niepokoił.

Niekiedy do zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa w podstawowym zakresie wystarczy też danie im ich własnego, wygodnego legowiska. Istotne jest też to, aby zwierzę mogło ufać swojemu opiekunowi.

Pielęgnacja swojego psa

Wiele ras psów wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i bez nich będzie się czuła mocno nieszczęśliwa. U zwierząt kudłatych trzeba na przykład wycinać filcujące się futro. W wielu wypadkach warto też skracać pazury, bo kiedy te urosną zbyt długie, mogą wręcz zacząć wżynać się w poduszki łap. Psy nienawidzą kąpieli, ale jednak te przeprowadzane są nie tylko dla kaprysu właścicieli, ale też dla zdrowia czworonogów. Mycie pomaga zwalczać pasożyty.

Pamiętajmy też, że psy posiadają swoje własne zabiegi pielęgnacyjne. Należy do nich wylizywanie się oraz tarzanie. Tego ostatniego nie należy zabraniać. Oczywiście poza specyficznymi przypadkami. Kiedy pies czochra się w padlinie, lepiej go odciągnąć. Od tarzania w świeżo skoszonej trawie naprawdę nie stanie się jednak nic złego.

Elastyczne potrzeby psa dla jego zdrowia i szczęścia

Elastyczne potrzeby psa to te, z których w teorii możemy zrezygnować. W praktyce jednak tego robić nie warto. Bez zaspokajania ich pies będzie o wiele bardziej śnięty i osowiały. A przecież nam powinno zależeć na tym, aby pupilowi zapewnić jak najszczęśliwsze życie.

Ruch

Naturalnie zapotrzebowanie na ruch różni się w zależności od rasy. Niektóre psy są kanapowcami z natury – wystarczy im codzienny spacer oraz okazjonalne pościgi za kijem. Inne – jak na przykład husky – potrzebują kilku godzin biegania dziennie i to najlepiej z obciążeniem.

Z psem warto regularnie spacerować. Warto też rzucać mu przedmioty, aby mógł je ścigać. Nawet jeśli nasz podopieczny należy do psów mniej ruchliwych i tak warto go motywować do biegania. W ten sposób bowiem dbamy o jego zdrowie.

Zabawa dla szczęścia psa

Psy mają z nami jedną wspólną rzecz. Uwielbiają się bawić. Oczywiście czworonogi nie grają w planszówki ani nie wychodzą na całonocne imprezy. Warto natomiast zapewniać im szereg innych atrakcji. Na szczęście na rynku dostępne są niezliczone wręcz ilości zabawek służących właśnie psiej rozrywce.

Z pupilami możemy bawić się szarpakiem. Możemy też nabyć im automat do rzucania piłek, aby się nie nudziły, kiedy wychodzimy z domu.

Potrzeba rozmnażania

Psy kierują się instynktem o wiele mocniej niż my. I on nakazuje im między innymi dążyć do prokreacji. Kiedy suki mają „cieczkę”, samce często są niespokojne i wciąż chcą wychodzić na zewnątrz. Samiczki również dotyka popęd płciowy i wyraźna potrzeba posiadania potomstwa.

Co z nimi zrobimy, to już zależy od nas. W końcu co roku i tak przybywa zbyt dużo bezdomnych szczeniaków, które kończą tragicznie.