W tym artykule zajmiemy się cerą tłustą – jak powinniśmy ją pielęgnować i jakie kosmetyki będą dla niej odpowiednie.

Najważniejsza jest pielęgnacja, a konkretnie oczyszczanie – pozwoli ono uniknąć podrażnień, krost, stanów zapalnych czy innych niedoskonałości. Czym jest to spowodowane? Skóra tłusta wydziela nadmiar sebum przez co nasza twarz jest pokryta jego warstwą, pory się zapychają i tworzą się zaskórniki oraz krosty.

Co powinny zawierać kosmetyki do cery tłustej?

Każdy człowiek nie czuje się dobrze z niedoskonałościami na twarzy i stara się coś z nimi zrobić, lecz nie zawsze skutecznie. Niekiedy posiadamy po prostu nadmiar hormonów i choć robimy wszystko co możemy, stan naszej skóry nadal nie jest idealny. Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji spowoduje jednak widoczną poprawę stanu naszej cery.

Na szczęście w większości wypadków jesteśmy wstanie całkowicie lub prawie całkowicie pozbyć się niedoskonałości, jeżeli zastosujemy odpowiednie produkty.

Jeśli posiadamy cerę tłustą najlepsze będą dla nas kosmetyki zawierające:

 • Rumianek, ma on działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwbakteryjne.
 • Nagietek, dzięki niemu następuje regeneracja naskórka, szybsze gojenie trądziku.
 • Arnika, wzmacnia ona naczynia krwionośne umieszczone pod skórą twarzy, zapobiega przebarwieniom
 • Pokrzywa, działa ona bardzo oczyszczająco oraz posiada właściwości antybakteryjne
 • Zielona herbata, ma ona działanie oczyszczające, ściągające i regenerujące
 • Kocanka, która ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, regenerujące, łagodzące i kojące, również przyśpiesza gojenie stanów zapalnych.
 • Cynk, substancja ta reguluje prace gruczołów łojowych oraz łagodzi podrażnienia
 • Miedź, dzięki niej następuje regulacja wydzielania sebum, a posiada ona również działanie matujące, dzięki czemu nasza cera się tak nie świeci
 • Siarka, ma ona działanie przeciwbakteryjne oraz hamuje wydzielanie łoju;
 • Alantoina posiada działanie łagodzące oraz wyciszające cerę. Świetnie nawilża oraz przynosi efekt wygładzenia skóry.
 • Aloes, produkt ten przyspiesza proces gojenia się stanów zapalnych oraz bardzo dobrze nawilża cerę
 • Algi morskie, mają one działanie przeciwzapalne, regulujące wydzielanie sebum, łagodzące podrażniania i stany zapalne.

Cera tłusta – zasady pielęgnacji

Podczas pielęgnacji skóry tłustej musimy pamiętać, że rano i wieczorem powinniśmy przecierać jej powierzchnię tonikami i hydrolatami. Działanie te jest bardzo istotne, ponieważ przywracamy dzięki temu odpowiednie pH naszej skóry.

Ważne również jest odżywianie naszej skóry. Polega one na uzupełnieniu brakujących substancji by naskórek mógł się odpowiednio regenerować. By uzyskać ten efekt powinniśmy używać serum do twarzy (najlepiej by na opakowaniu było napisane, że produkt przeznaczony jest dla osób z cerą tłustą, a w jego składzie znajdowała się jakaś z wyżej wymienionych substancji). Świetnym pomysłem są maseczki do cery tłustej, najlepiej nadadzą się maseczki z glinki zielonej, białej i czerwonej. Najlepiej abyśmy stosowali je raz lub dwa razy w tygodniu, ponieważ nadmiar stosowania takich produktów nie jest najlepszy dla naszej skóry.

Bardzo istotne, lecz często pomijane podczas pielęgnacji cery tłustej, jest jej nawilżenie. Może wydawać się, że jest to zbędny krok przez to, że cera cały czas jest tłusta. Lecz, jest to błędne przekonanie. Poprzez to, że skóra nie jest odpowiednio nawilżana tworzy większą ilość sebum by samowystarczalnie się nawilżyć, przez co jest tłusta, a nadmiar sebum zapycha pory tworząc niedoskonałości.

Jeżeli zaczniemy stosować krem na dzień i na noc, taki do cery tłustej nawilżający, to stan naszej skóry znacznie się poprawi. Dlatego, że przestanie ona wytwarzać aż taką ilość sebum.