Brak miesiączki w spodziewanym czasie przydarza się od czasu do czasu większości kobiet, ale może być powodem do niepokoju.

Warto wiedzieć, kiedy właściwie mówimy o spóźniającym się okresie, jakie mogą być jego przyczyny i jak należy postąpić w takiej sytuacji.

Ile czasu może spóźniać się okres?

Zazwyczaj podaje się, że cykl miesiączkowy – czas między pierwszym dniem miesiączki, a ostatnim dniem poprzedzającym kolejną – powinien wynosić między 21 a 35 dni z kilkudniowymi różnicami między poszczególnymi cyklami.

Jednak w 2004 roku naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburgu zbadali, jaka naprawdę jest typowa zmienność czasu trwania cyklu menstruacyjnego. Okazuje się, że aż u połowy kobiet, które twierdzą, że miesiączkują regularnie, różnice między długościami kolejnych cykli wynoszą tydzień albo więcej! Ponadto, jeśli masz mniej niż 25 lub ponad 40 lat, cykle mogą być jeszcze bardziej nieprzewidywalne. Zatem jeżeli dobrze znasz swój cykl i zauważyłaś, że obecny trwa kilka dni dłużej niż zazwyczaj, masz do czynienia ze spóźniającym się okresem.

Jeśli jednak dopiero kilka miesięcy temu zaczęłaś notować datę każdego okresu i obserwujesz, że cykle różnią się o więcej niż kilka dni, warto porozmawiać o tym z ginekologiem, ale nie ma większego powodu do obaw. Jeśli nie niepokoją cię inne objawy, prawdopodobnie wszystko w porządku!

Dlaczego okres się spóźnia?

Czy powinnaś podejrzewać ciążę?

Jeżeli jesteś aktywna seksualnie i partnerem jest mężczyzna, pierwsza możliwość, która przychodzi do głowy, gdy okres się spóźnia, to po prostu ciąża; zwłaszcza, jeśli współżyłaś bez zabezpieczenia i zaobserwowałaś u siebie pogorszenie samopoczucia – na przykład mdłości, zawroty głowy, obrzmienie piersi i podwyższenie temperatury ciała.

Natomiast jeśli prawidłowo używasz skutecznej metody antykoncepcji i nie dostrzegasz innych objawów, prawdopodobieństwo ciąży jest bardzo niskie. W każdym wypadku warto wykonać test ciążowy, by oszczędzić sobie stresu. Taki test może wykryć ciążę już około tydzień po zapłodnieniu, zatem zadziała w czasie, gdy spodziewasz się miesiączki.

Jeśli okres spóźnia się od czasu do czasu…

W większości przypadków spóźniający się okres powodowany jest czynnikami innymi niż ciąża. Po pierwsze, wysoki poziom stresu może wytrącić organizm z równowagi i opóźnić menstruację.

Trzeba pamiętać, że stres fizjologiczny mogą wywierać także wydarzenia, które subiektywnie odbieramy jako pozytywne, w szczególności podróże wiążące się ze zmianą strefy klimatycznej. Podobny wpływ wywrzeć może przebyte przeziębienie lub inna infekcja ogólnoustrojowa, zwłaszcza jeśli zastosowano antybiotykoterapię.

Jeśli okres spóźnia się często…

Jeśli w cyklu miesiączkowym pojawiły się nietypowe wahania, trzeba przyjrzeć się wszelkim wprowadzonym ostatnio zmianom w stylu życia. Jeżeli zaczęłaś przyjmować nowy lek, koniecznie przeczytaj dołączoną do niego ulotkę. Możliwe, że zmiany długości cyklu to typowy skutek uboczny, ale mogą też być oznaką złej tolerancji leku. Wtedy musisz skonsultować się z lekarzem.

Zwróć uwagę także na swoją dietę i plan treningowy. Jeżeli ograniczyłaś podaż kalorii albo zwiększyłaś poziom aktywności fizycznej i podejrzewasz, że doprowadziło to do utraty regularności miesiączkowania, porozmawiaj zarówno z lekarzem, jak i z dietetykiem. Specjaliści będą w stanie dostosować jadłospis i plan ćwiczeń do twoich celów i trybu życia. Wreszcie trzeba pamiętać, że nieregularna menstruacja może być symptomem niektórych chorób i zaburzeń, przede wszystkim często występującego zespołu policystycznych jajników. Nigdy nie bagatelizuj swoich objawów i w razie jakichkolwiek podejrzeń zgłoś się do ginekologa!

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać