Obecnie branża fitness rozwija się bardzo szybko. Liczne badania związane z ogólnie pojętnym treningiem fizycznym sprawiają, że to co jeszcze wczoraj było normą, jutro przestaje być praktykowane. Jednocześnie rozwój fitnessu przyczynia się do większej różnorodności jeśli chodzi o formy aktywności fizycznej. Kilkanaście lat temu niekwestionowanym królem był tradycyjny trening siłowy z wykorzystaniem hantli i sztangi. Dzisiaj coraz więcej osób stawia na bardziej wszechstronne podejście. Często rezygnuje się z maksymalizowania siły i rozmiaru mięśni dążąc do nieco bardziej funkcjonalnej sprawności. Jedną z form treningu, której przyświeca taka filozofia jest kalistenika.

Kallos i sthenos

Słowo kalistenika pochodzi z połączenia greckich słów „kallos” i „sthenos”. Słowa te można przetłumaczyć na „piękno” i „siła”. Wywodząca się ze starożytnej Grecji kalistenika pozwala zbudować estetyczną sylwetkę. Duży nacisk kładzie także na pracę nad siłą mięśni. To co odróżnia tę formę treningu od innych jest przede wszystkim sprzęt jaki jest wykorzystywany do ćwiczeń. A właściwie brak tego sprzętu ponieważ kalistenika korzysta głównie z masy własnego ciała osoby ćwiczącej. Aby móc przeprowadzić solidny trening w zasadzie wystarczy jedynie drążek do podciągania, który można z powodzeniem zastąpić trzepakiem lub nawet solidnym konarem drzewa w pobliskim parku.

Sprawność gimnastyków

Kalistenika pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty. Wprawdzie może być trudno uzyskać aż tak dużą masę mięśniową jak w przypadku typowego treningu na siłowni, jednak na swój sposób trening z masą własną może nam to zrekompensować. Zaczynamy od prostych ćwiczeń takich jak znane z wu-fu pompki czy też podciągania. Jednak po kilku treningach nasz siła i kontrola nad ciałem szybko się poprawia. Po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń jesteśmy w stanie robić rzeczy zarezerwowane wcześniej dla gimnastyków. Stanie na rękach, muscle-up, ćwiczenia na kołach gimnastycznych – dla adeptów kalisteniki to kolejne kroki na ścieżce rozwoju. Poprawa sprawności idzie w parze z budowaniem atletycznej i przede wszystkim niezwykle estetycznej sylwetki.