W rosyjskim mieście Irkuck doszło do katastrofy lotniczej. Myśliwiec Su – 30 spadł na dwupiętrowy dom. Poza pilotami maszyny nie ucierpiał żaden z mieszkańców budynku.

O wypadku poinformował gubernator Irkucka Igor Kobzew podając, że myśliwiec Su – 30 podczas lotu testowego spadł na dwupiętrowy drewniany budynek mieszkalny w tym mieście.

Lokalne organy wojskowe podały, że do katastrofy doszło podczas wykonywania przez pilotów maszyny lotu testowego na ulicy Pawła Krasilnikowa. Wśród ofiar byli wyłącznie dwaj piloci samolotu. Mieszkańcom budynku nic się nie stało, choć dom, wskutek pożaru będącego skutkiem katastrofy, spalił się niemal całkowicie. Powierzchnia pożaru, w ocenie lokalnych służb miała powierzchnię około 200 metrów kwadratowych.

Jak podała agencja RIA Nowosti, z powodu wypadku około 150 innych domów mieszkalnych w okolicy zostało tymczasowo pozbawione elektryczności. Na miejsce wypadku niezwłocznie wysłano też pracowników Komitetu Śledczego, którzy wszczęli postępowanie w oparciu o artykuł dotyczące naruszenia „zasad bezpieczeństwa w wykonywaniu przewozów lotniczych”.

Ponieważ SU – 30 nie jest nowym wielozadaniowym samolotem bojowym, to strata bojowa rosyjskiej armii w tym przypadku nie jest duża. Maszyna opracowana została przez biuro konsekwencje Suchoj jeszcze za czasów Związku Radzieckiego w oparciu o dwumiejscowy samolot treningowy Su – 27. Obecnie samoloty te używane są poza Rosją także w Indiach, Chinach, Indonezji, Wenezueli, Malezji, Algierii, Kazachstanie oraz w Ugandzie przez siły powietrzne tych krajów. W Irkucku znajdują się zakłady lotnicze, które od 2000 roku zajmują się jego produkcją.