Zanosi się na kolejną dużo inwestycję zagranicznego koncernu w Polsce. Tym razem bardzo konkretne plany budowy nowej fabryki ma firma Bosch. Wiadomo już nawet o jakiej lokalizacji mowa i jaką kwotę koncern ma zamiar zainwestować. Nową fabrykę koncern wybuduje w Dobromierzu w województwie dolnośląskim. Bosch zainwestuje w nową infrastrukturę 1,2 mld złotych. W nowopowstałej fabryce produkowane będą pompy ciepła. Oczywiście taka inwestycja to ogromna szansa dla lokalnej gospodarki. W samej fabryce koncern planuje zatrudnić około 500 osób. Należy także pamiętać o lokalnych kontrahentach, którzy będą mieli możliwość współpracować podczas budowy i później funkcjonowania produkcji.

Umocnienie pozycji

Lokalizacja fabryki została bardzo dokładnie zaplanowana. Bosch zamierza mocno rywalizować na rynku pomp ciepła. Jak podkreśla jeden z przedstawicieli firmy Dobromierz jest idealną lokalizacja. Miejscowość znajduje się w centrum Europy. Dużym atutem są także świetne połączenia logistyczne. Wszystko to sprawia, że jest to idealna lokalizacja dla fabryki mającej produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła na rynek europejski. Oczywiście nowo powstająca fabryka nie jest jedyną inwestycją Boscha na rynku polskim. Firma po raz pierwszy pojawiła się w Polsce w 1992 roku. Jak do tej pory koncern wybudował w Polsce 8 zakładów: w Warszawie, we Wrocławiu, w Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Grupę Bosch w Polsce tworzą 4 spółki.

Pozytywnie o inwestycji

Przy okazji tak dużych inwestycji często w temacie głos zabierają politycy. Tak samo było także tym razem. Michał Dworczyk wskazał na ogromne znaczenie inwestycji w nowe technologie. Należy także zauważyć, że taka inwestycja jest jasnym sygnałem co do tego jak Polska jest postrzegana przez inwestorów. Wygląda na to, iż można mieć przekonanie, że kraj nad Wisłą jest miejscem stabilnym i wiarygodnym do rozwoju dużego biznesu. Natomiast premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do inwestycji wskazał na jej znaczenie w kontekście transformacji energetycznej kraju. Co więcej, przypomniał także o rządowym programie dofinansowań do wymiany instalacji grzewczych starego typu.