Fałszywe sms-y, maile z prośbą o kliknięcie w link i podanie danych, to tylko jedne z niewielu sposobów cyberprzestępców. Działając w sieci, czy nawet czytając zwykłą wiadomość powinniśmy mieć się zawsze na baczności. Naprawdę niewiele trzeba, żeby stracić dorobek swojego życia, czy też wszystkie oszczędności. Ostatnimi czasy szczególnie popularne stały się dwie metody oszustów. W tym artykule dokładnie Wam o nich opowiemy!

Fałszywe maile od Allegro

Dostałeś mail o treści: „”Twoje konto może zostać zablokowane z racji częstych prób logowań z aplikacji mobilnej. W celu ochrony konta prosimy o autoryzację oraz potwierdzenie aktualnych danych”? Uważaj i absolutnie nie klikaj w żaden link z tej wiadomości. W ten sposób działają oszuści internetowi. Przysyłają maila z taką, bądź podobną treścią i zawsze umieszczają w nim link. Osoba, która dostanie takiego maila automatycznie klika w link i podaje swoje dane do logowania. Bardzo często w takim linku trzeba również podać dane adresowe, czy też dane karty płatniczej. Na to właśnie czekają oszuści. W kilka chwil czyszczą konto bankowe i ślad po nich znika. Na szczęście samo otwarcie fałszywego maila, czy nawet kliknięcie w link nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji. Dopiero wpisanie jakichkolwiek danych może prowadzić do nieszczęścia. Jeśli dostaliście takiego maila, najlepiej go zignorować. Allegro zapewnia, że nigdy nie wymaga od swoich użytkowników klikania w linki i podawania treści niezbędnych do logowania czy też płatności.

Oszuści podszywają się pod PGE

Kolejnym niezwykle popularnym obecnie oszustwem, są fałszywe sms-y od PGE. Jak brzmi treść takiej wiadomości? Najczęściej w sms-ie znajduje się informacja o nieuregulowanej należności, a także link pod którym można ją opłacić. Bardzo często w wiadomości są również groźby dotyczące odcięcia energii elektrycznej. Cały mechanizm działa podobnie, jak w przypadku Allegro. Niczego nieświadoma ofiara klika w link, a następnie podaje swoje dane. Najczęściej wpisujemy tam dane do karty płatniczej. W ten sposób oszuści zyskują dostęp do naszego konta i czyszczą je z oszczędności. Przestrzegamy! Jeśli dostaniecie takiego sms-a, skasujcie go i nigdy nie klikajcie w linki, ani nie podawajcie swoich danych!