Najnowszy sondaż Social Changes przynosi zaskakujące wyniki. Prawicowo – konserwatywne ugrupowanie Konfederacja zajęło w nim pozycję tuż za podium, na 4 – tym miejscu.

Rezultaty sondażu zaskakują, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że badanie zrealizowano na zlecenie prorządowego portalu wpolityce.pl, który z zasady jest niechętny wobec każdej innej niż PiS prawicowej formacji.

Wyniki badania pokazały, że na pierwszym miejscy niezmiennie liderem jest Prawo i Sprawiedliwość mogące liczyć na 36 % poparcia. Dalej jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 29 % oraz Polska 2050 Szymona Hołowni ze wskazaniami 10 % respondentów. Kolejne czwarte miejsce zajmują prawicowa Konfederacja oraz Lewica. Obie z wynikiem 8 %. Do Sejmu nie weszłyby z powodu nieprzekroczenia progu wyborczego Kukiz’15 oraz Porozumienie Jarosława Gowina, które otrzymały poparcie na poziomie 1 %. Wszystkie formacje wchodzące do Sejmu oprócz Koalicji Obywatelskiej, która zyskała 1 punkt procentowy, utrzymały swój wynik z poprzedniego badania. 1 % traci natomiast ruch Kukiz’15. 2 % ankietowanych wskazało na inne od wymienionych ugrupowanie.

Jak podkreśla portal, badanie wskazuje i potwierdza, że na polskiej scenie politycznej nie dochodzi obecnie do gwałtownych zmian, a Zjednoczona Prawica ma nadal stabilne poparcie największej grupy wyborców. Perspektywa wyjścia na prowadzenie Koalicji Obywatelskiej jest więc nadal odległa.

W sondażu zadano też pytanie o udział w wyborach, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę. 59 % respondentów udzieliło odpowiedzi pozytywnej, z czego 44 % wskazało „zdecydowanie tak” a 15 „raczej tak”. 33 % badanych zadeklarowało, że nie wzięło by udziału w głosowaniu a odpowiedzi „zdecydowanie nie” i „raczej nie” wskazało odpowiednio 17 i 16 %. 8% nie było w stanie się określić.

Badanie oreferencji politycznych Polaków przeprowadzono metodą CAWI w okresie od 21 do 24 października za pośrednictwem panelu internetowego na reprezentatywnej pod względem płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania ogólnopolskiej grupie 1066 Polaków.