Eksperci zajmujący się analizą rynku paliw są jednomyślni w swoich prognozach – nadszedł koniec niskich cen na stacjach benzynowych. Spodziewają się, że w nadchodzącym tygodniu dojdzie do podwyżek cen różnych rodzajów paliw, w tym benzyny, oleju napędowego i autogazu.

Aktualne ceny paliw już przekroczyły barierę sześciu złotych za litr. Średnia cena benzyny w skali całego kraju to aktualnie 6,07 zł/l, natomiast cena oleju napędowego wzrosła nawet do 6,14 zł/l. Jak zauważa dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z serwisu e-petrol, mimo tych podwyżek ceny paliw w Polsce nadal są niższe niż u naszych sąsiadów. Niemniej jednak, powinniśmy spodziewać się dalszych wzrostów na rynku hurtowym i detalicznym w naszym kraju. Podobne zdanie mają również inni eksperci – długotrwałe niskie ceny paliw na polskich stacjach to już przeszłość.

Analiza obecnej sytuacji geopolitycznej i wydarzeń na Bliskim Wschodzie nie daje podstaw do jednoznacznych prognoz. Praktycznie pewne jest tylko to, że ceny paliw będą dalej rosły, choć nie wiadomo dokładnie, jak duże będą te zwyżki. Specjaliści przewidują jednak, że nie dojdzie do gwałtownego wzrostu cen. O ile nie nastąpi niespodziewane zdarzenie, ceny paliw na stacjach będą rosły stopniowo – o kilka do kilkunastu groszy, dążąc do poziomu średniej globalnej. Kierowcy już mogli zauważyć te stopniowe podwyżki w tym tygodniu i niestety ten trend będzie się kontynuował.

O ile kierowcy samochodów benzynowych czy diesla odczują skutki tych zmian na swoich portfelach, o tyle właściciele aut zasilanych LPG mogą obecnie jedynie wzruszyć ramionami. Autogaz od pewnego czasu systematycznie drożeje, przekraczając nawet barierę trzech złotych za litr. Według prognoz specjalistów z e-petrol, za LPG będziemy płacić między 3,03 a 3,13 zł/l w tygodniu 16-22 października. Jak prezentują się prognozy dla innych paliw?

Benzyna Pb95 – przewidywana cena wynosi od 5,99 do 6,15 zł/l
Benzyna Pb98 – prognozowana cena to 6,65 – 6,79 zł/l
Olej napędowy ON – ceny powinny oscylować między 6,09 a 6,22 zł/l