Według zarówno ukraińskiego Sztabu Generalnego, jak i Pentagonu, sytuacja w mieście Awdijiwka na wschodzie Ukrainy zaczyna przybierać dramatyczny obrót. Istnieje rosnące prawdopodobieństwo, że obrońcy będą zmuszeni do opuszczenia ruin tego miasta, znajdującego się na terenie Donbasu.

Sztab Generalny Ukrainy wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że obrońcy zaczynają się wycofywać z niektórych punktów w znacznie zniszczonym mieście Awdijiwka. Miasto to jest teraz praktycznie całkowicie otoczone przez Rosjan. Ośrodki obronne Ukrainy utrzymują tylko niewielki pas ziemi, który umożliwia dostarczanie zaopatrzenia dla obrońców. Jego szerokość wynosi już tylko kilka kilometrów, a jedyny dostęp to mało bezpieczna droga polna, która jest regularnie bombardowana przez Rosję. Zwiększa się prawdopodobieństwo, że ukraińscy obrońcy będą musieli całkowicie opuścić Awdijkę, co zostanie rozstrzygnięte w najbliższych dniach lub godzinach.

„Istnieje ryzyko, że Awdijiwka przejdzie pod kontrolę Rosji. Ukraińcom na miejscu zaczyna brakować amunicji artyleryjskiej. Rosja wysyła coraz więcej rekrutów, aby szturmować ukraińskie pozycje. Ze względu na to, że Kongres nie zatwierdził jeszcze dodatkowej ustawy, nie byliśmy w stanie zapewnić Ukrainie pocisków artyleryjskich, których tak bardzo tam potrzebują, aby przeciwdziałać rosyjskim atakom. Rosjanie obecnie docierają do ukraińskich okopów i przełamują linie obronne” – powiadomił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby.