Krzyżówki, puzzle i sudoku to popularne formy rozrywki, ale czy wiesz, że są one również świetnymi narzędziami do poprawy pamięci i koncentracji? Naukowcy są zgodni, że poświęcenie chociaż 15 minut dziennie na układanie puzzli, lub rozwiązywanie krzyżówek i sudoku, świetnie wpływa na nasz mózg. Dodatkowo możemy traktować to jako formę rozrywki i relaksu po ciężkim dniu w pracy. W tym artykule opowiemy Wam, jak puzzle, krzyżówki i sudoku wpływają na nasz umysł.

Zalety płynące z układania puzzli

Układanie puzzli to zajęcie proponowane nie tylko dla dzieci. Doskonale wpływa na rozwój najmłodszych, ale ma też ogromny wpływ na osoby dorosłe. Przede wszystkim układanie puzzli pomaga rozwinąć umiejętności manualne. Puzzle wymagają precyzji i dokładności, dzięki czemu ćwiczymy nie tylko umysł ale także ręce. Oprócz tego układanie puzzli uczy nas cierpliwości i poprawia koncentrację. Dlatego na wstępie polecamy sięgać po pudełka z mniejszą ilością elementów, żeby za szybko się nie zniechęcać. Puzzle pomogą nam się wyciszyć i zrelaksować po długim i ciężkim dniu w pracy. Wymagają sporo skupienia, co pozwala nam zapomnieć o codziennych troskach i zmartwieniach. Puzzle poprawiają także pamięć i co ciekawe wyostrzają nam wzrok. Może to być rozrywka dla całej grupy osób, dzięki czemu przy układaniu puzzli możemy spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. O satysfakcji po ułożeniu puzzli chyba nie musimy wspominać?

Co daje nam rozwiązywanie krzyżówek i sudoku?

Również rozwiązywanie krzyżówek niesie ze sobą wiele pozytywów. Przede wszystkim poprawia koncentrację, wycisza i uspokaja. Rozwiązywanie krzyżówek wymaga skupienia, a co za tym idzie, musimy chociaż na chwilę przestać myśleć o problemach. Krzyżówki są też doskonałym sposobem na poszerzenie naszej wiedzy ogólnej oraz zdolności językowych. Mogą również zwiększyć szybkość myślenia i kojarzenia pewnych faktów. Udowodniono, że krzyżówki zmniejszają poziom stresu i poprawiają nasze samopoczucie. Podobnie działa rozwiązywanie sudoku. Tu jednak ćwiczymy przede wszystkim logiczne myślenie. Jeśli chodzi o sudoku, polecamy zaczynać od prostszych łamigłówek, żeby zbyt szybko się nie zniechęcić.