Marzą Ci się wakacje w ciepłych krajach w czasie, kiedy w Polsce panuje zima? Do wyboru masz wiele kierunków, a jednym z nich jest Meksyk. Jest to niepowtarzalny kraj pełen różnych skrajności. Znajdziesz tutaj przepiękne plaże ciągnące się całymi kilometrami, a także zabytki pochodzące z czasów kiedy na terytorium Meksyku mieszkali Majowie. Co warto zobaczyć w Meksyku? Na co się przygotować? Jak uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych sytuacji?

Jak się przygotować na wycieczkę do Meksyku

Wybierając się w tak daleką podróż wielu z nas planuje wyjazd z biurem podróży. Oferują one zarówno przelot, jak i zakwaterowanie, a często również wyżywienie. Dzięki temu nie musimy się o nic martwić, a jedynie wypoczywać i zwiedzać. Nieco inaczej sytuacja wygląda jeśli planujemy podróż na własną rękę. Musimy pamiętać o tym, że w Meksyku obowiązują pewne restrykcje związane z wjazdem na teren kraju, a to czy zostaniemy wpuszczeni zależy często od urzędnika. Niezbędne dokumenty w jakie należy się zaopatrzyć to przede wszystkim paszport (bez niego nie zostaniemy z resztą wpuszczeni na pokład samolotu), ale także kilka innych rzeczy. Należy mieć bilet powrotny, który być może będziemy musieli okazać w czasie kontroli wjazdowej. Poza tym, możemy zostać poproszeni o pokazanie rezerwacji z hotelu, w którym się zatrzymamy, a także dokumentu poświadczającego, że mamy na koncie niezbędną ilość środków finansowych na utrzymanie się podczas pobytu. Wszystkie dokumenty powinny być w formie papierowej. Warto zadbać również o ubezpieczenie podróżne. W miejscach typowo turystycznych, jak na przykład Cancun kontrole nie są tak drobiazgowe, jednak warto być na nie przygotowanym.

Meksyk wakacje

Co zabrać na wakacje do Meksyku

Meksyk jest krajem bardzo zróżnicowanym. Znajdziemy tutaj wiele piaszczystych plaż, na których wypoczywają setki turystów. Temperatury w takich miejscach przez cały rok utrzymują się na podobnym poziomie i sięgają niemal 30 stopni. Jeśli wybieramy się w tę część kraju, która obejmuje miasta takie jak Cancun, Tulum, czy Playa del Carmen na południowo-wschodnim wybrzeżu przyda nam się więc krem do opalania, cienkie ubrania i niewiele więcej. Podobne rzeczy warto zabrać jeśli wybieramy się do Acapulco na zachodnim wybrzeżu, choć miasto to ze względu na swoje położenie jest bardziej popularne wśród turystów ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli natomiast chcemy nieco pozwiedzać i wybieramy się w rejony gdzie będziemy podążać szlakami Majów warto zaopatrzyć się w wygodne obuwie i przemyśleć czy nie będziemy potrzebowali dodatkowych szczepień, na przykład tego na żółtą gorączkę. Co ciekawe, bardzo łatwo możemy połączyć wypoczynek na plaży z aktywnym zwiedzaniem, gdyż chociażby na Jukatanie znajdziemy zarówno piękne plaże, jak i ciekawe miejsca historyczne.

Co zobaczyć w Meksyku

Meksyk jest wielkim i bardzo rozległym krajem. Nawet jeśli poświęcilibyśmy na zwiedzanie kilka miesięcy, i tak nie udałoby nam się zobaczyć wszystkiego. Chcemy więc skupić się na najbardziej popularnym i najczęściej wybieranym przez europejskich turystów regionie, a więc na Jukatanie. Miasto, do którego kieruje się wiele lotów z Europy to Cancun, chociaż możemy polecieć również do miasta Merida. To drugie jest mniej popularne i znajduje się tutaj zdecydowanie mniej miejsc wartych odwiedzenia. Jeśli zaś chodzi o Cancun i okolice, to naprawdę jest tutaj co oglądać. Jedną z największych atrakcji turystycznych w tej części Meksyku są tak zwane cenoty, czyli swego rodzaju naturalne jaskinie wypełnione wodą, w której można pływać i nurkować. Oszałamiają one swoim przepięknym wyglądem i przejrzystą wodą, co sprawia, że przyciągają miliony turystów z całego świata. Na Jukatanie znajdziemy ponad 6 tysięcy cenot, jednak nie wszystkie można zwiedzać. Kolejną atrakcję w tym rejonie Meksyku są ruiny i pozostałości po miastach Majów. Jedne z najbardziej rozbudowanych i najpopularniejszych wśród turystów to te znajdujące się w mieście Tulum.

meksykańskie jedzenie

Meksykańskie jedzenie

Kuchnia meksykańska znana jest dzisiaj chyba na całym świecie. Słynie między innymi z popularnych i pojawiających się w wielu restauracjach tacos. Jeśli jednak zatrzymujesz się w hotelu wraz z wyżywieniem, prawdopodobnie nie posmakujesz meksykańskiego jedzenie. Hotele, szczególnie te w Cancun, stawiają na kuchnię amerykańską, czasami również kanadyjską, aby zaspokoić potrzeby tej największej grupy turystów podróżujących do Meksyku. Ogólnie rzecz biorąc, w samym Cancun spotkamy zarówno restauracje oferujące potrawy meksykańskie, jak i typową kuchnię amerykańską. Jeśli chcemy zasmakować iście meksykańskiego jedzenia, warto wybrać się do lokalnych barów, a nawet udać się poza granice Cancun. Już w pobliskich miejscowościach znajdziemy wiele restauracji oferujących typowo meksykańską kuchnię. Poza tacos, czyli plackami z różnym nadzieniem, będąc w Meksyku warto spróbować również quesadilli, czyli tortilli z serem i różnymi dodatkami. Inne popularne potrawy meksykańskie to dobrze nam znane guacamole, czy też mniej znane tostadas, ceviche, gorditas i sopes, a to jeszcze nie koniec listy potraw z kuchni meksykańskiej.