Wyszedłeś z domu i zdałeś sobie sprawę, że Twój portfel z gotówką i wszystkimi kartami nadal leży na biurku? To nie koniec świata – w większości sklepów zapłacisz także telefonem lub smartwatchem. Poznaj nowoczesne metody płatności, które znacznie ułatwią Ci życie!

Zbliżeniowe płatności telefonem – zapomnij o noszeniu karty!

Coraz więcej osób rezygnuje dziś z tradycyjnych kart na rzecz płatności smartfonem. Nic dziwnego – to bardzo wygodne rozwiązanie. Praktycznie każdy współczesny telefon jest wyposażony w technologię NFC (Near Field Communication). To proste rozwiązanie, dzięki któremu możesz płacić swoim smartfonem przy kasie w sklepie – dokładnie w ten sam sposób, jakbyś robił to przy pomocy karty.

Jak to działa? Oprócz modułu NFC potrzebujesz aplikacji płatniczej, która pozwoli Ci podpiąć swoją kartę do telefonu. Oto najpopularniejsze z nich!

– Google Pay – system płatności dostępny na mobilnych urządzeniach z systemem Android takich jak smartfon czy smartwatch NFC. Pozwala on dodać kartę debetową i kredytową dowolnego banku lub instytucji pozabankowej. Cały proces jest intuicyjny i trwa zaledwie kilka minut. Gdy już podepniesz swoją kartę do Portfela Google, możesz w każdej chwili zapłacić nią w dowolnym sklepie.

– Apple Pay – aplikacja działająca na podobnej zasadzie, co Google Pay. Różnica polega na tym, że jest skierowana do posiadaczy urządzeń z systemem iOS. System Apple’a jest bardzo bezpieczny – wszystkie dane są dokładnie szyfrowane, a firma nie przekazuje wrażliwych danych sprzedawcom.

Jak płacić telefonem po skonfigurowaniu systemu płatności? Wystarczy włączyć moduł NFC i przyłożyć smartfon do zbliżeniowego czytnika kart.

Zapłać BLIK-iem za swoje zakupy

BLIK to polski system płatności, który pozwala zapłacić za zakupy przy pomocy jednorazowego, sześciocyfrowego kodu. Dzięki temu możesz błyskawicznie rozliczyć transakcję w sklepach internetowych i stacjonarnych bez używania karty płatniczej. Płatność zostanie natychmiast zrealizowana, a kwota obciąży Twoje konto bankowe.

Jak skorzystać z BLIK-a? Potrzebujesz jedynie konta w banku, który obsługuje płatności BLIK oraz aplikacji na telefon. Z tym pierwszym nie będzie problemu – praktycznie wszystkie większe instytucje bankowe w Polsce udostępniają to rozwiązanie swoim użytkownikom.

Z BLIK-a możesz skorzystać na dwa sposoby:

  • podając kod – poinformuj sprzedawcę w sklepie, że chcesz skorzystać z płatności BLIK. Teraz wystarczy już tylko zalogować się do aplikacji banku. Wygeneruje się tam sześciocyfrowy kod, który należy wpisać na terminalu płatniczym w sklepie;
  • płacąc zbliżeniowo – niektóre banki oferują także płatności zbliżeniowe BLIK-iem. Działa to na podobnej zasadzie, co zbliżeniowe płatności NFC przy pomocy Google lub Apple Pay. Różnica polega na tym, że nie trzeba podawać danych swojej karty. Co więcej, zbliżeniowo BLIK-iem zapłacisz także bez dostępu do internetu.

Wolisz opłacić zakupy swoim zegarkiem? To też możliwe! Płatności smartwatchem zadziałają między innymi z modelami z tej listy: https://www.komputronik.pl/search-filter/18499/smartwatche.

Jak płacić zegarkiem w sklepie?

Choć płacenie telefonem jest wygodne samo w sobie, producenci technologicznych gadżetów postanowili pójść o krok dalej. Dziś praktycznie każdy producent inteligentnych zegarków umieszcza w swoich urządzeniach moduł NFC. Dzięki temu możesz płacić nimi w sklepie – tak, jak smartfonem.

Konfiguracja zegarka do płatności zbliżeniowych przebiega podobnie, jak w przypadku telefonu. Oprócz karty bankowej, która obsługuje tego typu rozwiązania, potrzebujesz też aplikacji płatniczej zgodnej z systemem operacyjnym na smartwatchu.

Zastanawiasz się, jaki model zegarka kupić, by móc płacić nim zbliżeniowo? Taką funkcję umożliwia między innymi smartwatch Huawei poszukaj na www.komputronik.pl/category/18499/smartwatche-i-zegarki,huawei.html.

Zbliżeniowe płatności NFC to szybki i bezpieczny sposób opłacania zakupów. Skorzystaj z możliwości, jakie dają Ci Twoje urządzenia i zapomnij o noszeniu portfela!