Zwykły ból głowy potrafi być uciążliwy, ale kiedy pojawia się migrena, konieczne jest zrezygnowanie ze wszystkich aktywności, dopóki ból nie minie. Ból migrenowy poraża nie tylko intensywnością, ale również dodatkowymi objawami w postaci nudności, osłabienia, senności, czy braku apetytu. Skąd bierze się migrena i jak sobie radzić, gdy pojawia się atak? Zapraszamy na poradnik, który przyniesie ulgę wszystkim migrenowcom!

Migrena, co to jest?

Migrena to specyficzny ból głowy spowodowany szybkim obkurczaniem i rozkurczaniem naczyń krwionośnych. Ból migrenowy najczęściej pojawia się po jednej stronie głowy, w części skroniowej lub czołowej, może być również odczuwany za okiem. Migrena objawia się trudnym do zniesienia, pulsującym bólem, mogącym trwać nawet do 72 godzin! Bóle migrenowe przeważnie występują w towarzystwie nudności, wymiotów i nadwrażliwości na światło, zapachy i dźwięki. To kombinacja, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie w czasie ataku migreny.

Migrena z aurą, czym różni się od zwykłej migreny?

Aura migrenowa zwykle poprzedza atak migrenowy i występuje na kilka lub kilkadziesiąt minut przed bólem głowy. Aura może dawać rozmaite objawy, jednak najczęściej są to zaburzenia widzenia w postaci mroczków, jasnych plam, częściowej lub nawet całkowitej utraty wzorku. Migrena z aurą może objawiać się również zaburzeniami mowy i mrowieniem w kończynach. W przypadku zwykłej migreny charakterystyczne, wspomniane wcześniej objawy poprzedzające atak nie występują. Aura ustępuje samoistnie i trwa znacznie krócej niż sam ból głowy. Nie wszystkie osoby cierpiące na migrenę doświadczają również aury. Badacze zjawiska twierdzą, że migrena z aurą, podobnie jak sama migrena, jest uwarunkowana genetycznie.

Przyczyny migreny

Mówiąc o przyczynach migreny, zanurzamy się w studnię bez dna. Migrena to jedna z najbardziej tajemniczych chorób, gdyż, mimo wielu badań, wciąż jednoznacznie nie stwierdzono, skąd się bierze. Oczywiście określono czynniki, które mogą powodować lub nasilać migrenę, ale dlaczego jedni cierpią na migrenę regularnie, a inni są od niej całkowicie wolni? Nie wiadomo. Można przypuszczać, że swój udział w tym wszystkim mają predyspozycje genetyczne. Co więcej, potwierdzono, że migrena jest przypadłością typową dla kobiet, co z kolei może wskazywać na hormonalne przyczyny migreny. Szacuje się, że z migreną zmaga się nawet 8% wszystkich Polaków.

Migrenę mogą wywoływać i nasilać określone czynniki:

  • Alkohol i papierosy
  • Wysoko przetworzona żywność
  • Słodycze, zwłaszcza czekolada i kakao
  • Mięso wędzone, wędliny i sery długodojrzewające
  • Stres
  • Zaburzenia rytmu dnia i rytmu snu

Co na migrenę? Szpital, czy domowa kuracja?

przyczny migreny

Kiedy pojawia się ból głowy, zazwyczaj wystarczy łyknąć pierwszy lepszy proszek przeciwbólowy i popić go dużą ilością wody. Niestety, z migreną nie jest tak prosto.  Przy migrenie można brać leki garściami, a jedynym efektem będzie jedynie obciążenie wątroby. Cechą charakterystyczną bólu migrenowego jest jego trwałość i niezwykłe wręcz natężenie. Warto podkreślić, iż migrena na ten moment jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą. Wszystko, co możemy zrobić, to łagodzić objawy migreny, gdyż lekarze nie znaleźli jeszcze sposobu, by trwale się jej pozbyć.

W takim razie, co na migrenę? Niektórzy cierpią na tak silne ataki, że nie są w stanie ich po prostu przeczekać. Silny atak migreny jak najbardziej jest podstawą do wizyty w szpitalu. Lekarze obecni na SOR mogą przepisać pacjentom migrenowym silne blokery, które skutecznie łagodzą ból. Na dłuższą metę wizyty w szpitalu są bezcelowe, ponieważ ataki migreny i tak będą pojawiać się co jakiś czas. Lepiej więc od razu umówić się na wizytę u neurologa, wykonać szereg badań i opracować indywidualne i skuteczne sposoby radzenia sobie z migreną.

Domowe sposoby na migrenę, czy działają?

Bóle migrenowe często są konsekwencją stresu lub nieodpowiedniej diety. Z migreną nie jest tak samo, jak na przykład z bólem po wyrwanym zębie, który można uśmierzyć za pomocą leków, a kiedy wszystko się zagoi, można zapomnieć o bólu na zawsze. Przy migrenie czasami nawet leki przepisane przez neurologa nie działają i wtedy nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po domowe sposoby na migrenę. A najlepiej połączyć jedno z drugim, gdyż cel jest jeden — przetrwać atak migreny.

Każdy przypadek migreny jest inny. Nie ma dwóch migrenowców na świecie z identycznymi objawami, czasem trwania i nasileniem bólu. Z tego powodu lekarze polecają prowadzenie dziennika migren, by móc ustalić indywidualne czynniki wywołujące i nasilające migrenę.

Polecane domowe sposoby na migrenę:

  • Specjalna muzyka na migrenę (do znalezienia na YouTube)
  • Moczenie nóg w misce z gorącą wodą
  • Relaksujące masaże kręgów szyjnych i ramion
  • Picie wody ze szczyptą soli (1-2 szklanki dziennie)
  • Unikanie słodkich posiłków i zastąpienie ich słonymi
  • Picie naturalnych ziół, takich jak rumianek, dziurawiec, czy waleriana
  • Techniki relaksacyjne, joga

Skuteczny lek na migrenę bez recepty

Ataki migreny mogą wracać naprawdę często, co zdesperowanych migrenowców skłania do łykania dużych ilości leków przeciwbólowych. Większość klasycznych leków przeciwbólowych opiera się na placebo, a więc nie działa. Na inne leki zaś szybko wzrasta tolerancja, co sprawia, że przestają działać po jakimś czasie stosowania. Jeśli więc ratujecie się lekami na migrenę bez recepty, co jakiś czas będziecie musieli je zmieniać. Do skutecznych leków na migrenę bez recepty możemy zaliczyć:

  • Solpodeinę
  • Excedrin Migrastop
  • Theraflu (ze względu na działanie rozluźniające)
  • Cefalgin
  • Migea

Lek na migrenę na receptę

W przypadku częstych nawrotów migreny lepiej odpuścić sobie łykanie dużych ilości przypadkowych leków. Leki przeciwbólowe nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie, co zwykle objawia się dopiero po latach ich przyjmowania. W przypadku migren zdecydowanie lepiej skorzystać ze wsparcia neurologa, który wykona szereg badań wykluczających inne schorzenia, a następnie przepisze dopasowane leki przeciwbólowe. Leki na receptę są zwykle silniejsze i skuteczniejsze, dzięki czemu z reguły wystarczy 1 tabletka, by przetrwać atak, a nie całe opakowanie  Ibupromu (przykładowo).

Jak przetrwać bóle migrenowe?

jak przetrwać bóle migrenowe

Atak migreny z reguły poprzedza zmiana samopoczucia. Na kilkanaście godzin przed bólem migrenowym zwykle pojawia się senność, brak apetytu i rozdrażnienie. Objawy poprzedzające atak migreny mogą występować pojedynczo lub wspólnie. I już w momencie wystąpienia tych objawów, należy podjąć kroki w celu złagodzenia objawów migreny. Przede wszystkim: relaks. Warto również zrezygnować z alkoholu, papierosów i słodkich przekąsek.  A kiedy w głowie pojawi się choćby cień przyszłego bólu, należy wziąć tabletkę przeciwbólową. Przyjmowanie leków przeciwbólowych w momencie, gdy ból głowy jest już w kulminacyjnej, najsilniejszej fazie, nie ma żadnego sensu.

Migrena zmusza człowieka do porzucenia codziennych aktywności na rzecz bezczynnego leżenia w cierpieniu. Ból można złagodzić poprzez zimne okłady na czoło, ciepłe okłady na kark, czy gorące kąpiele stóp. Niezwykle pomocne będą również masaże relaksacyjne, czy zabieg akupunktury. Na czas migreny warto zrezygnować z głośnej muzyki, ciężkich potraw, ekspozycji na ostre światło i wszelkich czynników, które subiektywnie mogą nasilać ból. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym piciu wody — odwodniony organizm sprzyja silnym migrenom.

Niebezpieczne skutki migreny

Osoby zmagające się z migreną nie powinny odpuszczać w poszukiwaniu przyczyny bólów migrenowych. Znając choćby prawdopodobną przyczynę dolegliwości, możemy dopasować skuteczniejsze metody leczenia. Migrena może być wynikiem długotrwałego stresu, może towarzyszyć depresji, lub być wynikiem problemów natury fizycznej, na przykład jaskry. Migrenę towarzyszącą depresji będziemy leczyć inaczej niż migrenę spowodowaną jaskrą. I jeśli ominiemy etap poszukiwania konkretnej przyczyny migreny, miesiącami będziemy testować różne leki, często bez skutku. A jak pisaliśmy wcześniej, łykanie leków przeciwbólowych w znacznych ilościach nie wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.

Wydaje się, że na migrenę nie ma lekarstwa i jedyne co można zrobić, to przeczekać atak. O ile migrena pojawia się raz na jakiś czas, istotnie można poprzestać na domowych sposobach na bóle migrenowe. Przy częstych atakach warto zasięgnąć pomocy lekarza. Migrenie często towarzyszą skoki ciśnienia, a bóle migrenowe mogą zwiastować inne choroby, na przykład jaskrę. Co jednak najgorsze, regularne migreny zwiększają ryzyko udaru.