Naturalne składniki są coraz bardziej popularne w kosmetykach. Ich właściwości pielęgnacyjne są dobrze znane od wieków, a naturalne pochodzenie pozwala ograniczyć ryzyko związane ze stosowaniem. W tym artykule przedstawimy najlepsze naturalne składniki do pielęgnacji skóry. Część z nich można znaleźć w domowej kuchni, praktycznie wszystkie zakupić w sklepie ze zdrową żywnością. Są łatwo dostępne i bardzo skuteczne. Warto zwrócić uwagę na skład kosmetyków, które kupujemy i wybierać te, które zawierają naturalne składniki.

To możesz mieć w domu

Miód to składnik, który ma właściwości antybakteryjne i nawilżające. Dzięki temu może pomóc w leczeniu trądziku i zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry. Miód może być stosowany jako składnik do domowych maseczek do twarzy, jako składnik do kąpieli lub jako naturalny peeling do ciała. Natomiast kolejny naturalny kosmetyk to oliwa z oliwek. Jest ona bogata w kwasy tłuszczowe, witaminy i przeciwutleniacze. Pomaga nawilżać i zmiękczać skórę, regulować produkcję sebum i chronić skórę przed wolnymi rodnikami. Oliwę z oliwek można stosować jako krem do rąk i stóp, krem do twarzy lub jako składnik maseczek do twarzy. Innym godnym uwagi naturalnym składnikiem jest olej kokosowy. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe, które działają nawilżająco i antybakteryjnie. Zatem może pomóc w łagodzeniu trądziku i zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry. Olej kokosowy jest stosowany jako krem nawilżający, balsam do ust, olej do masażu lub składnik maseczki do twarzy.

Nieco mniej popularne

Aloes to roślina o silnych właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych dla skóry. Ponieważ zawiera antyoksydanty i kwasy tłuszczowe, pomaga nawilżać skórę. Co więcej, aloes posiada właściwości łagodzące i przeciwbakteryjne. Natomiast to pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry. Oczywiste formy zastosowania to krem nawilżający, żel do pielęgnacji skóry lub jako składnik maseczek do twarzy. Warto także zwrócić uwagę na mało shea. Jest to tłuszcz pochodzący z orzechów drzewa shea. Bardzo bogaty w witaminy i kwasy tłuszczowe. Dzięki temu działa nawilżająco i łagodząco na skórę, leczy stany zapalne i regeneruje skórę. Masło shea można stosować jako krem do rąk i stóp, krem do twarzy lub jako balsam do ciała. Natomiast na koniec wspomnimy o olejku z pestek winogron. Dzięki temu, że jest bogaty w przeciwutleniacze, witaminy i kwasy tłuszczowe, świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry. Pomaga ochronić skórę przed wolnymi rodnikami i przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry. Olej z pestek winogron można stosować jako krem do twarzy, a także masażu lub jako składnik maseczek do twarzy.