Podczas miesięcy zimowych statystyki sprzedaży detalicznej były niezwykle kiepskie. Nie jest to szczególnie dziwne biorąc pod uwagę otoczenie gospodarcze, z którym mamy do czynienia od kilkunastu miesięcy. Niestety miesiąc marzec nie przyniósł pozytywnych zmian w tym trendzie. Wygląda na to, że wiele osób zaczęło dość mocno zaciskać pasa. Oczywiście jedną z przyczyn takiego postępowania jest spadek realnej siły nabywczej wynagrodzeń. Sytuacji konsumentów zdecydowanie nie poprawi fakt, że w najbliższych miesiącach raczej nie ma co się spodziewać znacznego spadku dynamiki inflacyjnej. Wprawdzie prezes NBP oczekuje, że inflacja na koniec roku spadnie do około 6% rdr, jednak ciężko uważać takie opinie za pewnik. Poza tym, nawet jeśli udałoby się osiągnąć taki poziom, to ciąż wskaźnik ten byłby daleko od celu wynoszącego 2,5% rdr.

Duży spadek sprzedaży

Wielkość sprzedaży spadła w miesiącu marcu aż o 7,3% w porównaniu do marca 2022 roku. Jest to wręcz ogromny spadek. Znacząco przekroczył oczekiwania rynkowych specjalistów, którzy spodziewali się spadku o 5,9% w skali rdr. Patrząc na historię, jest to najwyższy spadek w ostatnich kilku latach. Wyższe odczyty zanotowane zostały w okresie pandemicznym kiedy to pozamykane zostały galerie handlowe. Co ciekawe mamy do czynienia z 3 miesiącem z rzędu kiedy to obserwujemy spadek realnej sprzedaży detalicznej w Polsce. Patrząc na poszczególne sektory największy spadek zanotowano w branży paliw, prasy i książek, oraz mebli, rtv i agd.

Konsumenci zaciskają pasa

Patrząc dokładniej na dane podane przez GUS widać wyraźnie, że konsumenci zaczęli na poważnie zaciskać pas. Świadczy o tym chociażby bardzo duży spadek jeśli chodzi o sprzedaż mebli i wyposażenia gospodarstwa domowego. Kolejna kategoria, która zaliczyła duży spadek to sklepy specjalistyczne. Jasno widać z tego, że konsumenci rezygnują z zakupów produktów, które nie są im faktycznie niezbędne. Drobnym światełkiem w tunelu jest poprawa nastrojów konsumentów. Istnieje zatem szansa, że niebawem ten recesyjny trend w sprzedaży nieco się odwróci.