Najnowszy sondaż preferencji politycznych Polaków przynosi złe informacje dla PiS-u oraz dobre dla dla opozycji. Partia rządząca wyraźnie w nim traci, natomiast zyskują ugrupowania opozycyjne na czele z Koalicją Obywatelską.

Jak wynika z badania pracowni Social Changes przeprowadzonego na zlecenie wPolityce.pl, mamy do czynienia z relatywnie dużym rozchwianiem wyborców. Pracownia zapytała Polaków na kogo oddali by swój głos, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę. Należy zauważyć, że badanie nie uwzględnia osób nie posiadających sprecyzowanego zdania.

Wyniki pokazały, że rządzące Prawo i Sprawiedliwość, czyli PiS, Solidarna Polska i Partia Republikańska, może liczyć na 36 % głosów, co stanowi spadek o 3 % względem badania przeprowadzonego przez ten sam ośrodek 2 września.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska a więc połączone siły Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej, Inicjatywy Polska oraz Zielonych uzyskała 29 % poparcia, czyli o 3 % więcej niż poprzednio. Polska 2050 otrzymała by 11 % czyli o 1 % niż w poprzednim badaniu.

Kolejną lokatę zajęła Konfederacja Wolność i Niepodległość, czyli partie Ruch Narodowy, KORWiN i Konfederacja Korony Polskiej, dla której poparcie utrzymało się na poziomie 8 %. Ten sam wynik zanotowała Nowa Lewica, a Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska otrzymało by 5 % głosów czyli o 1 % więcej niż w poprzednim sondażu. Do Sejmu nie dostałyby się Kukiz’15 z wynikiem 1 % co stanowi spadek o połowę z poziomu 2 %, a także Porozumienie Jarosława Gowina, które utrzymało wynik 1 %-towy.

Badanie pokazało, że frekwencja wyniosła by 59 %, czyli o 2 % więcej niż w badaniu z początku września. 45 % badanych wskazało, że „zdecydowanie” weźmie udział w wyborach, a 14 % odpowiedziało, że „raczej”.

Sondaż przeprowadzony został metodą ankiety w panelu internetowym CAWI Computer Assisted Web Interview między 2 a 5 września 2022 roku na reprezentatywnej grupie 1084 dorosłych Polaków wybranych pod względem płci, wieku oraz wielkości miejsca zamieszkania.