Niemcy przedłużą wprowadzone tymczasowo kontrole na granicy z Austrią Powodem decyzji jest nasilenie migracji na szlaku bałkańskim. O decyzji władz Niemiec poinformował we środę 12 października dziennik „Welt”.

Zdaniem Niemiec obecnie sytuacja migracyjna jest już porównywalna z ta z czasów tzw. kryzysu uchodźczego. Jak zauważyła Minister Spraw Zagranicznych Nancy Feaser, Niemcy przyjęli już ponad milion uchodźców z Ukrainy. Ponieważ nasila się ruch migracyjny na tzw. szlaku bałkańskim szefowa resortu zapowiedziała, że kontrole na wewnętrznej unijnej niemiecko – austriackiej granicy w Bawarii będą przedłużone co najmniej do końca listopada. Decyzja ta zapadła podczas wtorkowego spotkania rządu federalnego z władzami krajów związkowych oraz gmin.

Szefowa niemieckiego MSZ wystosowała równocześnie apel do serbskich władz, aby te zaprzestały ruchu bezwizowego w przypadku obywateli państw trzecich, ponieważ wpływa to na wzrost nielegalnych prób przekroczenia zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.
Minister w związku z nasilająca się falą uchodźców zapowiedziała, że rząd niemiecki planuje udostępnić na ich potrzeby około 4 tysięcy miejsc zakwaterowania w nieruchomościach rządowych, dodała jednocześnie, że obecnie obłożenie w już udostępnionych 300 obiektach wynosi 68 %, choć przyznała, że wykorzystanie rządowych nieruchomości na potrzeby uchodźców wymaga ich uprzedniego remontu.

Wnioski o azyl i braki lokalowe

Zdaniem Joachima Herrmanna z partii opozycyjnej CSU i przewodniczącego konferencji ministrów spraw wewnętrznych i szefa MSW Bawarii, RNF stoi obecnie przed ogromnymi wyzwaniami. Zauważył, że choć Niemcy wykazują dużą chęć pomocy, to jednak niepokojący jest pokaźny wzrost wniosków o udzielenie azylu. Z danych niemieckiego MSW wynika, że do końca września wniosek taki złożyło niemal 135 tysięcy osób, co stanowi wzrost o 35 % względem ubiegłego roku.

Efektem tego jest wyczerpywanie się możliwości lokalowych w Niemczech. W tym kontekście wskazał on na konieczność przyspieszenia działań związanych z udostępnianiem przybyszom kolejnych federalnych nieruchomości. Polityk z zadowoleniem przyjął zapowiadane przez minister Feaser przedłużenie na granicy z Austrią. Przedłużaniu wewnątrzeuropejskich kontroli granicznych sprzeciwiają się jednak Zieloni, twierdząc, że jest to sprzeczne „nie tylko z wartościami europejskimi, ale także z porozumieniem zawartym przez koalicję rządową”.

Wiceprezes Niemieckiego Związku Miast oraz burmistrz Lipska Burkhard Jung, zwrócił uwagę, że sytuacja imigracyjna jest już w wielu miejscach krytyczna. Podał przykład swojego miasta, gdzie powstały już miasteczka namiotowe a uchodźców kieruje się też do hali wystawienniczej. Jego zdaniem sytuacja już przypomina tą z lat kryzysu uchodźczego w 2015 i 2016 roku.