W ciągu ostatniego tygodnia kilka razy informowaliśmy o niezidentyfikowanych obiektach, które naruszały przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. W każdym z tych przypadków dochodziło do zestrzelenia tych obiektów. Pozostałe szczątki są obecnie badane, a niebo nad Ameryką Północną ściśle kontrolowane. Jak się okazuje sporo dzieje się także na europejskim niebie. Wczoraj czujność zachodu postanowiły sprawdzić 3 rosyjskie samoloty. Dzisiaj okazało się, że także nad jednym z europejskich państw pojawił się niezidentyfikowany obiekt przypominający balon. W obu przypadkach konieczna była interwencja sił wojskowych, które skutecznie zadbały o bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej nad Europą.

Rosja testuje NATO

W poniedziałek do polskiej strefy obrony powietrznej zbliżyły się 3 samoloty wojskowe należące do Federacji Rosyjskiej. Oczywiście nie jest to pierwszy tego typu incydent. Takie akcje Rosja przeprowadza dość regularnie. Ich głównym celem jest zbadanie jak wygląda reakcja krajów NATO. Tak samo jak przy wcześniejszych sytuacjach, również tym razem odpowiedź sojuszu była wzorowa. Obecnie przestrzeń powietrzna nad Morzem Bałtyckim jest strzeżona przez holenderskie siły powietrzne. Jak tylko radary wykryły rosyjskie samoloty do akcji  wysłano holenderskie F-35. Myśliwce szybko przechwyciły 3 samoloty zwiadowcze Rosji. Po jakimś czasie do akcji dołączyły myśliwce z Niemiec. Działania takie ze strony Rosji mają na celu testowanie procedur i dowodzenia NATO.

Balon nad Rumunią

Również w innym rejonie europejskiego nieba sporo się działo. Dzisiaj po południu nad Rumunią wykryto na wysokości 11 tysięcy metrów obiekty przypominające balony. Rumuńskie ministerstwo obrony podjęło decyzję o wysłaniu do akcji 2 myśliwców MiG-21. Jednakże pilotom samolotów nie udało się zlokalizować żadnego z obiektów. Po mniej więcej pół godzinie akcja została przerwana. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości niezidentyfikowane obiekty ponownie naruszą przestrzeń powietrzną Rumunii. Jak zapewniają władze tego kraju, siły zbrojne stale monitorują sytuację i dbają o bezpieczeństwo obywateli.