Małgorzata II, 83-letnia monarchini Danii, zdecydowała się przekazać swoje królewskie obowiązki swojemu synowi, Fryderykowi. W wyniku tej decyzji, 55-letni książę od niedzieli będzie nosił tytuł Fryderyka X. Co istotne, nie odbędzie się żadna uroczystość koronacyjna – nowy monarcha zostanie proklamowany królem z balkonu Zamku Christiansborg, położonego w stolicy kraju, Kopenhadze. Przystąpienie do tronu przez Fryderyka następuje po śmierci królowej Elżbiety II, co sprawia, że Małgorzata II stała się najdłużej panującą królową w Europie.

Te wyjątkowe okoliczności przyciągnęły do stolicy Danii tłumy obywateli oraz turystów z różnych zakątków świata. Oznacza to, że Kopenhaga zapełniła się prawie do granic możliwości – hotele są w pełni zarezerwowane, a państwowe koleje uruchomiły dodatkowe połączenia ze względu na masowy napływ ludzi. To wszystko pomimo faktu, że ceremonia zmiany na tronie jest znacznie skromniejsza niż ta, która miała miejsce w Wielkiej Brytanii 6 maja 2023 roku.

W niedzielę, o godzinie 14:00, na terenie Zamku Christiansborg – siedziby rządu i parlamentu Danii – zbierze się Rada Stanu. W jej skład wchodzą królowa, premier oraz wszyscy ministrowie kraju. To przed tym gremium Małgorzata II, panująca przez 52 lata, podpisze akt abdykacji. Po tym wydarzeniu, o godzinie 15:00, premier Mette Frederiksen oficjalnie ogłosi Fryderyka X nowym władcą Danii. Tym samym królową stanie się jego małżonka, księżna Maria pochodząca z Australii. Ich najstarszy syn, 18-letni Chrystian, zostanie mianowany księciem koronnym – kolejnym w linii następstwa do tronu.